19 czerwca 2024

Uwierz w siebie

2 min read

Wiara góry przenosi – uwierz w siebie, sam kreuj swoją rzeczywistość. Do sukcesu zbliża nas wytrwałość, upór i konsekwencja przepełniona naszą wiarą w siebie – uwierz w siebie i sam kreuj swoją rzeczywistość.

Od dzieciństwa jesteśmy wychowywani w pewnych przekonaniach. Najpierw rodzice, potem rówieśnicy, koledzy z pracy czy przełożeni kształtują naszą samoocenę. Rzadko się zdarza, żeby ktoś wzrastał w atmosferze pochwał i zachwytów. Taka atmosfera sprzyja rozwojowi wysokiej samooceny. Jeżeli nas często krytykowano lub wyśmiewano, to nasza samoocena będzie niska. Powoduje to , że będziemy zamykać się na innych ludzi i z trudem będziemy nawiązywać nowe znajomości. Nie będziemy wierzyć w siebie, a to z kolei przełoży się na brak naszej efektywności.

Musisz sobie uświadomić, że to kim jesteś zależy w dużej mierze od Ciebie i tylko Ty kształtujesz swój wizerunek. Nikt nie zna Ciebie, lepiej niż ty sam. Unikaj więc ludzi, którzy krytykują Cię, ponieważ to ich subiektywne odczucia. Często krytykują innych i służy to temu, aby siebie samych dowartościować lub ocenić wyżej od Ciebie. Nie przejmuj się osobami krytykującymi Twoje zachowanie, jeśli te osoby nie podają Tobie żadnego rozwiązania. Podczas takich spotkań słyszysz wewnętrzny głos, mówiący że to nie będzie dla Ciebie dobre.

Słuchaj rad ludzi sukcesu lub tych, którzy spełnili marzenia podobne do Twoich. Przebywaj wśród osób, którzy Cię kochają, szanują i dobrze Ci życzą. Dzięki obcowaniu z nimi, wzrastać będzie Twoja wiara w siebie.

Proponuję Ci ćwiczenie, które pozwoli na początek spojrzeć na siebie przychylnym okiem.

Weź notes lub kartkę i wypisz przynajmniej 30 umiejętności , które posiadasz, np.

  • Umię upiec pyszny sernik
  • Mam prawo jazdy
  • Wprawiam warzywa w swoim ogrodzie
  • Znam dobrze język angielski …….itd.

Myślę, że z łatwością wypiszesz 50 umiejętności. Spójrz, ile umiesz. Skoro tylu ważnych umiejętności mogłeś się nauczyć to poradzisz sobie z nowymi.

Następnie na nowej kartce wypisz przynajmniej 15 umiejętności, które chciałbyś się nauczyć, np.

  • Nauczę się pływać
  • Nauczę się robić czekoladowy tort
  • Nauczę się języka niemieckiego ……itd.

Odkryjesz w sobie pokłady możliwości, które możesz zrealizować. Uwierz w siebie, że to zrobisz. Znasz przecież swoje możliwości. Mogłeś dużo, możesz jeszcze więcej. Ja wierzę w Ciebie.

Jeśli znasz inny sposób budowania wiary w siebie podziel się swoją wiedzą.