19 czerwca 2024

Ubieramy się na jogging

2 min read

Wiele osób ma z tym problem. Jak należy się ubrać, by z naszego treningu nie wrócić przegrzanym, bądź przeziębionym?

Każda z nas preferuje inne ubrania do joggingu, jednakże warto zastanowić się czy nie ubieramy się za ciepło, czy też za lekko. W pierwszej sytuacji zbędny ubiór będzie nas tylko spowalniał i odbierał siłę. Spocimy się w o wiele krótszym czasie, przez co nasz organizm szybciej się wyziębi. W drugiej bardzo szybko zmarzniemy i będziemy czuć się niekomfortowo.
Wybieraj ubrania uszyte z ‘oddychających’ materiałów, lecz które mimo to ogrzeją w trakcie biegu.
Nie zapominaj o ochronie kończyn wyjątkowo narażonych na odmrożenia! Obowiązkowo je zakryj, by trening nie przyniósł niespodzianek w postaci nieprzyjemnej wizyty na SOR`ze.

Po drugie – reguła 10 stopni

Skompletuj swoją odzież sportową tak, jakby termometr wskazywał o 10 stopni więcej, niż wskazuje w rzeczywistości. W pierwszej chwili możesz przeklinać swoją decyzję, lecz po upływie kilku minut zobaczysz jak wiele to zmienia. Ważne jest bowiem ogrzanie ciała, nie przegrzanie.

Jesień i zima

Warto nie zapominać o czapce i szaliku nawet w dni, w których spokojnie możemy wyjść biegać w krótkim rękawku. Zwykle minie trochę czasu zanim się rozgrzejemy się, więc jeśli nie jesteś pewien czy nie zmarzniesz, Twoja odzież sportowa powinna się składać również z cienkiej kurtki, którą w każdej chwili możesz zdjąć lub założyć. W chłodniejsze dni warto zastanowić się również nad rękawiczkami, gdyż mogą one znacznie poprawić komfort w trakcie joggingu.
Gdy temperatura spadnie poniżej zera ubierz się „na cebulkę”.

Z rozwagą wybieraj kosmetyki do twarzy!

Powiedz stanowcze NIE kremom nawilżającym. Lepszym wyborem będzie zainwestowanie w niekoniecznie droższy krem na zimę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nawet różowy miś może się przydać podczas wieczornej przebieżki. Pod warunkiem, że jest to tylko kształt Twojego odblasku, a nie pluszowy towarzysz. Z doświadczenia jednak wiem, że nocą na drodze lepiej się sprawdzi odzież sportowa z odblaskowymi elementami. Pamiętaj, że dzięki odblaskom jesteś o wiele bardziej widoczna na drodze, niż bez nich.

Pamiętaj!

Podczas kompletowania odzieży sportowej zwróć uwagę nie na temperaturę wskazywaną przez termometr, lecz tą odczuwalną. Z tej racji, że ciężko samemu jest dokładnie wyliczyć ile może ona wynosić, warto zaopatrzyć się w stosowną aplikację np. na telefon – wystarczy podłączyć się do Internetu, by na ekranie zobaczyć nie tylko odczuwalną temperaturę w Twoim mieście, ale także i punkt rosy, będący ważną wskazówką głównie dla włosomaniaczek, które lubią gdy ich włosy dobrze wyglądają w każdej sytuacji, w tym podczas porannej przebieżki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *