Świadectwa energetyczne – co o nich wiemy?
2 min readCzy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że od 28 kwietnia bieżącego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące świadectw energetycznych? Można przypuszczać, że wiele osób nie ma o tym najmniejszego pojęcia i co za tym idzie, jest to temat, któremu wypadałoby się przyjrzeć.
Czym jest świadectwo energetyczne?
Tym samym nie pozostaje nic innego jak dokładne przyjrzenie się szczegółom. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że świadectwo energetyczne to dokument obrazujący zapotrzebowanie na energię. Zasady sporządzania świadectw można znaleźć w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków.
Najkrócej rzecz ujmując, chodzi o posiadanie spółdzielczego własnościowego (lokatorskiego) prawa do lokalu. Z tym że nie tak dawno chodziło o sprzedaż/wynajem nieruchomości powstałej po 2009 roku. Obecnie mowa o obowiązku, który tyczy się także nieruchomości powstałych wcześniej.
„Szybkie świadectwo energetyczne”
W ostatnim czasie wiele można było usłyszeć na temat możliwości wystawienia „szybkiego” świadectwa energetycznego. Czas oczekiwania wynoszący 24 godziny (czy nawet 48) to coś, co ogromnie działa na wyobraźnię. Warto jednak zastanowić się, czy tego typu ogłoszenia mają przełożenie na przepisy.
Wątpliwości jest sporo. Realia wyglądają tak, że świadectwo ma opierać się na parametrach instalacyjnych i cieplnych. Jak rzetelnie poświadczyć stan rzeczywisty, kiedy nie było się w obiekcie? Pytania się mnożą i nie pomaga nawet ustawa o charakterystyce energetycznej budynków.
W ustawie o charakterystyce energetycznej budynków brakuje dokładnych wskazań, jeśli chodzi o sporządzanie samego świadectwa. W zasadzie wiemy tylko tyle, że świadectwo określa się na podstawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku (art. 15 ustawy).
Wyższe wykształcenie
Jak więc należy się na to wszystko zapatrywać? Sprawa jest niewątpliwie bardzo delikatna i wymaga niezwykle ostrożnych działań. Poza tym wymienione informacje to nie wszystko, na czym należy się koncentrować. Dość powiedzieć, że ogromne znaczenie ma wyższe wykształcenie.
Temat wykształcenia poruszony jest w art. 18 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Najważniejszym warunkiem, aby uzyskać wpis, który uprawnia do wydawania świadectw, jest wyższe wykształcenie. Dokładnie mówiąc, chodzi choćby o wykształcenie inżynierskie czy z zakresu architektury.
Poza tym wpis danej osoby do rejestru musi zostać dokonany przez odpowiednią osobę. Ta odpowiednia osoba to minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Nie ma mowy o żadnych wyjątkach.
Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie się kogoś zaufanego.