9 grudnia 2024

Suplementy diety dla kobiet w ciąży

3 min read

witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – podczas ciąży organizm potrzebuje większej ilości wszystkich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ich źródłem są oleje roślinne, mleko i produkty mleczne, masło, żółtko jaja, warzywa i owoce karotenowe, warzywa zielone. Są to takie witaminy jak: witamina A (reguluje procesy tworzenia się nowych komórek, potrzebna jest do prawidłowego rozwoju wzroku, skóry, błon śluzowych, wzrostu chrząstek i kości), witamina D (niezbędna do prawidłowego przyswajania wapnia, zapewnia prawidłowy rozwój kości), witamina E (niezbędna do prawidłowego przebiegu ciąży, chroni komórki i naczynia krwionośne),

>witaminy rozpuszczalne w wodzie – są to witaminy, których organizm nie potrafi magazynować, dlatego ważne jest dbanie o to aby pożywienie które przyjmujemy zawierało te witaminy. Do witaminy rozpuszczalnych w wodzie należą: kwas foliowy (od niego zależy prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka), witamina C (pełni ważną rolę w procesie syntezy kolagenu, wzrostu kości i umożliwia prawidłowe przyswajanie żelaza), witaminy z grupy B (od nich zależy prawidłowy proces podziałów komórkowych, procesy hormonalne, ich niedobór może wywoływać niedokrwistość),

>minerały – minerały są równie ważne dla funkcjonowania organizmu co witaminy. Najważniejsze z nich to: żelazo (konieczne do budowy tkanek i produkcji czerwonych krwinek), wapń (odpowiada za prawidłowy rozwój mięśni, serca i nerwów, reguluje krzepnięcie krwi), fosfor (odpowiada za prawidłową budowę kości i zębów), magnez (wpływa na działanie około trzystu enzymów, jego niedobór powoduje zaburzenia pracy serca), cynk (jego niedobór zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu), miedź (jest niezbędna do wytwarzania czerwonych krwinek oraz prawidłowego wchłaniania żelaza, ma ścisły związek z występowaniem niedokrwistości u dzieci i kobiet w ciąży), jod (odgrywa istotną rolę w regulacji procesów przemiany materii i hormonów tarczycy), mangan (jego niedobór może prowadzić do zaburzeń rozwoju kości, ataksji noworodków, nieprawidłowego rozwoju narządów wewnętrznych i nieodwracalnego uszkodzenia błędnika).

Suplementy na stawy – przeznaczone są przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie. Ich przyjmowanie jest wskazane gdy chcemy uniknąć kontuzji. Można je również stosować pomocniczo przy terapii schorzeń reumatycznych. W przypadku kontuzji, regeneracja narządów ruchu i stawów jest bardzo długotrwała. Odpowiednia suplementacja chroni stawy i wzmacnia ich odporność na przeciążenie i kontuzje. Wpływa też na proces gojenia się i szybszą regenerację mięśni.

Najważniejsza zasada stosowania suplementów – regularnie ale zgodnie z ulotką

Aby suplementy mogły działać skutecznie najważniejsze jest ich regularne stosowanie oraz przyjmowanie w taki sposób jaki zostało to określone w ulotce, czy na opakowaniu. Te same substancje, które w małych ilościach działają na nas wspomagająco, mogą szkodzić, gdy zalecana dawka zostanie przekroczona. Osoby starsze i kobiety w ciąży oraz osoby przewlekle chore, zażywające leki, powinny skonsultować się z lekarzem zanim rozpoczną przyjmowanie nowych suplementów – niektóre z tych substancji mogą wchodzić w interakcję z lekami. Jeżeli zażywamy kilka preparatów witaminowych jednocześnie, należy zwrócić uwagę na to, czy są w nich składniki, które się dublują. Należy również pamiętać, że nawet najlepszy preparat nie jest w stanie w stu procentach zastąpić dziennej dawki owoców i warzyw, ruchu i zdrowego trybu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *