26 maja 2024

Różnorodność nut zapachowych w perfumach

2 min read

Perfumy dla wielu ludzi to jeden z najważniejszych kosmetyków. Dziś trudno nam sobie wyobrazić życia bez substancji zapachowych, a zwłaszcza wtedy, gdy przed nami ważna uroczystość, czy wyjątkowe spotkanie. Lecz wiele osób na świecie używa ich każdego dnia wychodząc z domu chociażby do pracy lub na zakupy. Perfumy sprawiają, że czujemy się zadbanie, elegancko i atrakcyjnie. Dziś istnieje wiele marek perfum, wiele linii zapachowych i wiele metod produkowania substancji zapachowych.

Trochę historii
Wonności znane były na świecie już co najmniej od pięciu tysięcy lat, lecz pierwotnie związane były z czczeniem bóstw, namaszczaniem ciał zmarłych lub w celu przeprowadzenia rytuałów oczyszczających. Po raz pierwszy w celu nadania swojemu ciału przyjemnej woni substancji zapachowych użyli ludzie około dwóch tysięcy lat przed naszą erą zamieszkujący Bliski Wschód, a zwłaszcza Egipt. Lecz zapachy używane były tam tylko przez faraona, jego rodzinę i dworzan faraona. Nikogo innego nie było stać na substancje zapachowe.
Tych, którzy wytwarzali płynną woń uważano za czarodziejów lub magów. I tak było przez tysiąclecia aż do dziewiętnastego wieku naszej ery, że receptura wytwarzania substancji zapachowych objęta była ścisłą tajemnicą. Dziś również nie do końca zdradzane są przez znane i popularne marki procedury tworzenia zapachów. Wiąże się to z konkurencją, która powoduje konieczność ukrycia najważniejszych procedur.

Rozwój branży kosmetycznej
Wszystko zmieniło się na początku dwudziestego wieku, kiedy to w Paryżu powstała pierwsza firma produkująca substancje zapachowe. Powstanie jej zapoczątkowało rozwój produkcji perfum na przemysłową i światową skalę. Lecz początkowo produkowano perfumy wyłącznie dla kobiet i tak było aż do drugiej wojny światowej. Dopiero w połowie dwudziestego wieku wprowadzono linię kosmetyczną także dla mężczyzn.

Produkcja perfum
Produkcja perfum jest branżą, która nieustannie się rozwija i nieustannie doskonali. Wciąż wprowadzane są nowe technologie, nowe składniki i nowe metody produkcji perfum.Tworzenie linii zapachowych, to ciężka praca wielu osób posiadających wrażliwość zapachową, to znaczy wyczulony nos na na różne zapachy, czyli bardzo dobrze rozwinięty zmysł powonienia.
Poza tym sztuka komponowania zapachów też nie jest łatwą i prostą rzeczą. Bo perfumy muszą być przyjemne w zapachu, lekkie, a jednocześnie trwałe. Produkowane są także te o intensywnym zapachu, gdyż wiele osób, a zwłaszcza wielu mężczyzn preferuje taki rodzaj substancji zapachowych. Nie mniej ważne jest także zastosowanie odpowiednich proporcji i substancji, z których powstanie oryginalna nuta zapachowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *