Rozliczenie PIT – nie takie trudne, jak myślisz!
2 min read
Wielu osobom konieczność składania rocznej deklaracji podatkowej kojarzy się z godzinami spędzonymi nad wypełnianiem formularza. Tymczasem okazuje się, że złożenie zeznania wcale nie musi być takie trudne, jak nam się powszechnie wydaje.
Jak się przygotować do wypełnienia zeznania?
Na początek warto dobrze przygotować się do wypełniania deklaracji podatkowej. W tym celu zarezerwujmy sobie trochę czasu – niekoniecznie całe popołudnie, w większości przypadków wystarczy niecała godzina, aby wypełnić i wysłać formularz. Przygotujmy wszelkie dokumenty, które otrzymaliśmy od pracodawcy. Zwykle jest to PIT-11, na którym podane są nasze przychody, koszty uzyskania i dochody. Istotną informację stanowią także zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Rozliczenie pit należy zacząć od sprawdzenia, czy dane znajdujące się na formularzu wysłanym przez pracodawcę są pełne i zgodne. Następnie można przejść do wypełniania deklaracji.
Jak wypełnić formularz?
Formularz pit można wypełnić na dwa sposoby – komputerowo albo ręcznie. Obecnie większość osób decyduje się na wysyłanie deklaracji online, jeśli jednak zależy nam na tym, aby złożyć zeznanie osobiście, to również możemy wypełnić je przez internet, a następnie wydrukować i dostarczyć do urzędu. Formularze interaktywne mają tę zaletę, że wypełniają niektóre pola automatycznie, przez co redukują ryzyko popełnienia błędu obliczeniowego. Formularz należy wypełniać po kolei, czytając, co umieścić w każdym polu. Oczywiście, możemy także wypełnić deklarację ręcznie. Obecnie jednak niewiele osób się na to decyduje, ponieważ istnieje znaczne ryzyko popełnienia błędu obliczeniowego, który może mieć wpływ na ostateczną wartość podatku.
W razie problemów udaj się po pomoc
Wypełnienie zeznania podatkowego nie powinno sprawić problemu podatnikom, którzy chcą skorzystać ze najpopularniejszych ulg bądź uzyskują dochody tylko z jednego źródła. Czasami jednak zdarza się, że nie do końca wiemy, jak rozliczyć się z uzyskiwanych dochodów, czy też z czego wynika wysoka wartość podatku do zapłaty. Warto wtedy udać się po poradę na przykład do księgowej, która rozlicza pracowników w naszym zakładzie. W trudniejszych sytuacjach możemy również zadzwonić na bezpłatną infolinię podatkową, jednak musimy liczyć się z długim czasem oczekiwania na połączenie. W ostateczności udajmy się do biura rachunkowego bądź do doradcy podatkowego, lecz warto mieć na uwadze, że za każdą poradę będziemy musieli zapłacić. Czasami jednak dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalisty, aby nie popełnić poważnego błędu w rozliczeniach.