20 lipca 2024

Poświęcanie czasu dzieciom

2 min read

Czy poświęcamy wystarczająco dużo czasu naszym dzieciom? A ile tak naprawdę to wystarczająco dużo. Czy jest jakaś ilość godzin przy której mówimy, że to za mało, a powyżej że to już wystarczająco? Oczywiście, że nie!!! Uważam, że nikt nie może i nie powinien nam mówić ile dokładnie czasu mamy poświęcać naszym pociechom. Czy ich zdaniem jest to za mało, a może nawet za dużo.

Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb naszych pociech. Jedno dziecko może oczekiwać go więcej, inne mniej. Kryterium może być również wiek naszych dzieci i płeć. Czemu? Z obserwacji widzę, że chyba chłopcy szybciej tego czasu wymagają od nas mniej. Ale mogę się mylę, więc wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli macie inne doświadczenie.

Moje dzieci nadal są małe, więc czas jaki chcą ze mną przebywać nigdy się nie kończy. Zawsze chciałyby więcej i więcej. Jak więc samemu rozpoznać ile należy go poświęcić, aby dziecko czuło się szczęśliwe. O tym ile w ogóle możemy nie będę pisać, bo zapewne co druga z nas odpowie, że z trudem znajduje chwilę w ciągu dnia.

Czas poświęcany naszym dzieciom jest bardzo trudny do wygospodarowania. Szczególnie w dzisiejszym świecie, kiedy pęd za pieniędzmi i rzeczami materialnymi jest tak duży, że nie starcza nam doby na realizację wszystkich obowiązków. Tym bardziej na przyjemności i trudne zadanie jakim jest wychowanie dzieci.

Każda z nas wyznaje swoją własną ideę, jeżeli chodzi o wychowanie. Szanuję to, bo to my sami dokonujemy wyborów i sami wpływami na rozwój naszych dzieci. Wiem, że jest to podyktowane tylko ich dobrem. Często nasze działania są intuicyjne. Czasami mogą być wynikiem różnym doświadczeń. Czasami natomiast związane z charakterem dziecka. Dajemy dużo wolności i samodzielności, ale okazuje się, że to nie działa prawidłowo. Nie idzie w dobrym kierunku, a wręcz robi więcej szkody. Wówczas zmiana jest konieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *