19 czerwca 2024

Otyła Europa – jak sobie radzić z nadwagąPTAJNIK

3 min read

Połowa mieszańców Unii Europejskiej ma nadwagę – ów fakt potwierdzają wyniki najnowszego sondażu (zamieszczone na łamach portalu dw.de.) W mgnieniu oka wrasta również ilość osób chorobliwie otyłych. Nadwaga i otyłość to niewątpliwie problem XXI wieku wśród Europejczyków – z powodu zdecydowanie zbyt wielu kilogramów (otyłości) cierpi już 15.8% mieszkańców Polski (czternaste miejsce w rankingu) oraz 14.7% – Niemczech, 22.9% – Malty, 23% – Irlandii, 26.1% – Wielkiej Brytanii, i tylko 10.3% Włoch oraz 7.9% Rumuni. Otyły jest niemal co trzeci mieszkaniec Węgier (28.5% i pierwsze miejsce w zestawieniu).

Cukrzyca typu 2, nadciśnienie (hipertensja), insulinooporność, zespół bezdechu sennego, dyslipidemia (zaburzenia lipidowe), kamica pęcherzyka żółciowego, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba niedokrwienna serca, hiperurykemia (podwyższone stężenie kwasu moczowego), dna moczanowa (podagra, artretyzm), nowotwór piersi, nowotwór okrężnicy – to raptem tylko przewlekłych chorób, których objawy (oraz ryzyko wystąpienia) wzmacnia otyłość. Marzysz o tym aby w tym sezonie założyć skąpe bikini? I nosić na co dzień ubrania w rozmiarze 38? Pomożemy Ci spełnić Twoje marzenia. W poniższym e-poradniku napiszemy : W jaki sposób nie tracić na wadze?

Odstępując od małych i częstych posiłków – Twój obiad nieustająco składa się z dwóch dań? Zastanów się : Jak długo Twój układ pokarmowy będzie trawił ów posiłek? Specjaliści bezdyskusyjnie stwierdzają, iż proces trawienia zachodzi najwydatniej (bez powikłań) wówczas, gdy wielkość Naszego posiłku nie wznosi się ponad 250 mililitrów (zawartość jednego kubka). Zatem częstotliwość Naszych posiłków powinna wzrosnąć, a objętość zmaleć. Najtrafniejszy scenariusz to : 5 filigranowych posiłków każdego dnia, co 180 minut. Nigdy nie zapominaj o śniadaniu – liczne badania wskazują na to, iż tłumi ono pojawiające się w ciągu całej doby napady niemałego głodu.

Spożywając tylko jeden produkt – Określenie diety jednoskładnikowe jest Ci bardzo dobrze znane? To dieta polegająca na posilaniu się tylko jednym elementem zdrowej diety (Wybranym przez Ciebie? Czy koleżanki z forum dyskusyjnego?) : owocem np. jabłkiem, ananasem, grejpfrutem (Cieszą się one największym zainteresowaniem, ze względu na wyjątkowo niską ilość kalorii), warzywem np. kapustą, marchewką czy burakami, wysokobiałkowym i niskokalorycznym produktem np. jajkiem (Eksperci alarmują zbyt duża ilość białka przeciąża Nasze nerki oraz wątrobę, przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz dezorganizuje równowagę kwasowo – zasadową). Owszem, stosowanie diety bez żadnych odstępstw powoduje poważną utratę wagi (przede wszystkim na początku, stąd ich niegasnąca sława), ale i utratę sił (To nieuniknione. Długofalowa ucieczka przed bogatymi w składniki odżywcze produkty owocuje osłabieniem całego organizmu). Niedostatek witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (a więc A,D,E oraz K) wywołuje łysienie, łamliwość paznokci, kłopoty z cerą, oraz krzepnięciem krwi. Skutki niedosytu mikroelementów są także dotkliwe : anemia, nadciśnienie tętnicze, zaburzona praca serca oraz krzepliwość krwi. Dorzuć do swojego jadłospisu więcej warzyw oraz owoców, i wyrzuć chociaż kawałeczek niekorzystnych dla Twojego zdrowia tłuszczy oraz cukrów (primo słodycze).

Wychodząc z diet za szybko – Opuść swoją dietę bez pośpiechu. Nawet nie myśl o powrocie (Pomyśl o letniej sukience w rozmiarze M) do utartych sposobów żywienia się, już pierwszego dnia bez diety. Eksperci uważają, że : Obecność kalorii w Naszych posiłkach powinna wzrastać sukcesywnie – o około 100 kcal co 30 dni. Na moment cofnijmy się do tematu : Jak uniknąć efektu jojo? Tzw. okres wychodzenia z diety powinien być dokładnie tak samo długi, jak okres gubienia kilogramów (Udało Ci się zgubić 10 kilogramów w 3 miesiące? Wycofaj się z diety dokładnie za 90 dni), a niebezpieczeństwo pojawienia się efektu jojo spadnie niemal do zera.

Nie dbając o zdrowy styl odżywiania się – Zatroszcz się nie tylko o piękną wakacyjną opaleniznę, ale także o zdrowe posiłki. Twoje menu nie powinno być ani zbyt tłuste ani zbyt słodkie. Zadbaj o zbilansowaną, dostatnią w warzywa, owoce oraz błonnik dietę.

Twoja nadwaga nie jest pokaźna? Musisz rozstać się tylko z kilkoma kilogramami? Pożegnaj otłuszczone przekąski (frytki, hamburgery, kebaby…), słodkie napoje gazowane, zaniechaj także słodzenia kawy oraz herbaty i przywitaj szczupłą zgrabną sylwetkę (nie później niż za 2 miesiące).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *