26 maja 2024

Oszczędzaj, póki się da.

2 min read

W ostatnich latach wszyscy, którzy oszczędzali na kontach oszczędnościowych zaczęli tracić bardzo dużą część wszystkich swoich oszczędności ze względu na upiorny podatek Belki, który pobiera się automatycznie, co miesiąc z naszych odsetek od oszczędności. Ale kim byli by bankowcy, gdyby nie umieli sobie z takim problemem poradzić? Rozwiązanie przyszło właściwie samo, bo okazało się, że w ustawie jest pewien kruczek, który nie pozwala pobierać podatku od odsetek, które nie przekraczają jakiejś tam niewielkiej kwoty.

I przy dziennej kapitalizacji była możliwość osiągania dość sporych zysków. Było to więc rozwiązanie na miarę naszych potrzeb i warto było z niego skorzystać, aby osiągnąć naprawdę dobre efekty. Większość osób, które korzystały z lokat przeniosły się właśnie na te z dzienną kapitalizacją i dzięki temu nie oddawały Państwu tego wszystkiego, co pobierane było z klasycznych lokat oraz ROR-ów. Niestety jednak ,teraz ta dobra sytuacja ma się ku końcowi, ponieważ ustalenia legislacyjne już od marca tego roku obejmą wszystkich, nawet tych, którym banki kapitalizują odsetki codziennie.

Wydawać więc się może, że to ostatnie miesiące lokat z dobrym oprocentowaniem i z całą pewnością warto z nich skorzystać teraz, póki jeszcze mamy taką możliwość, bo jeśli nam się to nie uda, to okazać się może, że nasze szanse na przetrwanie z dobrymi oszczędnościami będą naprawdę niewielkie. Oczywiście, pewnie banki wymyślą jakiś sposób obejścia tego systemu i sprawią, że będzie można nadal czerpać spore zyski bez płacenia podatku, lub też z ograniczeniem tych opłat do minimum, ale zanim do tego dojdzie, to minąć pewnie będzie musiał jakiś czas, aby wszystko zdążyło się odpowiednio zaaklimatyzować i dać nam szansę na osiągnięcie zadowalających efektów działania.

Warto się o to z całą pewnością postarać, aby nasze zyski były naprawdę wymierne. Jeśli tak właśnie zrobimy, to uda nam się cieszyć dobrą lokatą z wysokim oprocentowaniem nawet w dobie wszechogarniającego nas kryzysu finansowego.