Orzechy włoskie – korzyści dla zdrowia i skutki uboczne
3 min readOrzechy włoskie są jednymi z najbardziej znanych odmian orzechów. Zaliczane do jednych z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy oraz innych niezbędnych składników odżywczych mogą przynieść duże korzyści zdrowotne. Jednak nie każdy może korzystać z ich dobrego wpływu na organizm. Tak, jak każdy produkt spożywczy, mogą powodować pewne skutki uboczne.
Pozytywny wpływ na zdrowie
Zdrowe serce
Włączenie orzechów włoskich do diety wpływa na poprawę pracy serca. Zawierają one dużo kwasów omega – 3 a także tłuszcze jednonienasycone. Wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi.
Mocne kości
Kwasy tłuszczowe obecne w orzechach włoskich pomagają przyswajać większe ilości wapnia z pożywienia. Ma to znaczny wpływ na kondycję kości.
Profilaktyka przeciwnowotworowa
Niektóre składniki odżywcze zawarte w orzechach włoskich mogą kontrolować komórki rakowe oraz ich wzrost. Znaczną rolę odgrywają tu związki fenolowe i przeciwutleniacze. To właśnie przeciwutleniacze pomagają usuwać z organizmu wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju nowotworów.
Poprawa nastroju
Niedobór kwasów omega-3 może powodować obniżenie nastroju, drażliwości, nadpobudliwości a nawet napadów złości. Jako bogate źródło tych kwasów, orzech włoski pomaga regulować wahania nastrojów zarówno u dorosłych jak i dzieci.
Skutki uboczne
Problemy z trawieniem
Orzech włoskie zawierają dużo błonnika, którego nadmiar może powodować problemy z układem trawienia. Często objawiają się one wzdęciami, bólem brzucha lub biegunką. Osoby cierpiące na problemy żołądkowo – jelitowe powinny ograniczyć spożywanie orzechów, a nawet skonsultować to z lekarzem.
Alergie
Uczulenie na orzechy jest często spotykanym zjawiskiem. Objawy obejmują nudności, duszności, problemy z przełykaniem, swędzenie ust, gardła lub oczy a także przekrwienie błony śluzowej nosa. Jednak najbardziej niebezpieczną reakcją alergiczną jest anafilaksja, która wprowadza organizm w stan szoku i powoduje poważne problemy z oddychaniem. Alergia na orzechy włoskie niekoniecznie oznacza alergii na pozostałe rodzaje orzechów. Jednak aby ją wykluczyć należy poddać się specjalnym testom.
Przyrost masy ciała
Orzechy włoskie są wysokokaloryczne – siedem orzechów zawiera około 183 kalorie. Spożywanie ich w dużej ilości oznacza dostarczanie do organizmu znacznej porcji kalorii, co może prowadzić do przybierania na wadze. Specjaliści zalecają spożywanie orzechów jako dodatku do posiłku, a nie samodzielnie. Chociaż są one bogate w białko nie powinny stanowić zastępstwa dla białka, które jest lepiej przyswajalne zawartego w takich produktach jak mięso czy jajka. Poza tym orzechy powinny być łączone z białkami zwierzęcymi aby uzyskać pełny profil aminokwasowy.
Ryzyko zadławienia
Prawie wszystkie rodzaje orzechów niosą ze sobą ryzyko zadławienia u dzieci. Są one dla nich trudne do rozgryzienia i przełknięcia. Ponieważ orzechy włoskie są większe niż inne orzechy, mogą stanowić większe ryzyko. Zaleca się zrezygnować z podawania orzechów (zwłaszcza włoskich) dzieciom poniżej 7 roku życia.
Zaostrzenie problemu z wrzodami
Błonnik zawarty w orzechach może powodować zaostrzenie problemów z wrzodami, zwłaszcza u osób na nie podatnych.
Orzechy włoskie powinny znaleźć się codziennej diecie. Jednak należy spożywać je z umiarem – 7 orzechów dziennie w zupełności wystarczy – ponieważ ich nadmiar może powodować skutki uboczne. Szczególną ostrożność w ich spożywaniu powinny zachować osoby cierpiące na alergie pokarmowe. Przed włączeniem ich do codziennych posiłków powinny one skonsultować się z lekarzem.