26 maja 2024

Ogrody skalne

2 min read

Ogrody skalne to takie, w których dominującymi elementami są dwie rzeczy: kamień i i odpowiednio dobrane rośliny.

Projektowanie ogrodu skalnego musimy rozpocząć od wybrania odpowiedniego miejsca i decyzji, co do jego formy, a mamy ich kilka.

Może to być tzw. układ tarasowy ogrodu, gdzie małe murki lub duże kamienie ułożone na ziemi i zagłębione mniej więcej w jednej trzeciej, tworzą płaskie tarasy z miejscami do nasadzeń. Drugi typ to naturalistyczny ogród skalny, który naśladuje naturę. Kamienie układa się na naturalnym stoku i między nimi sadzi rośliny. Trzeci typ to rabata o płaskiej powierzchni wyłożona małymi otoczakami i gdzieniegdzie większymi kamieniami. Czwarty typ rabaty nadaje się do małych ogrodów – jest to ogród skalny w postaci murku kwiatowego.

Przy tworzeniu ogrodu skalnego nie ominą nas oczywiście uciążliwe roboty ziemne, polegające na przekopaniu ziemi, usunięciu chwastów i modelowaniu pagórków. Ale najważniejsze są skały. Jest jedna podstawowa zasada przy wyborze skał – nie należy układać obok siebie kilku rodzajów skał, gdyż wprowadzi to chaos i wrażenie przypadkowości.

Na koniec trochę o doborze roślin. Oczywiście w ogrodzie skalnym sadzi się rośliny karłowate, okrywowe lub byliny poduszkowe. Rośliny z terenów górskich kwitną wyłącznie wiosną, dlatego przy wyborze gatunków najlepiej jest zasięgnąć rady fachowca, który dobierze rośliny tak, aby nasz ogród skalny był atrakcyjny o każdej porze roku.

Jeszcze jedno. Zakładając ogród skalny, a szczególnie duży, nie wolno zapomnieć o ułożeniu płyt do chodzenia i wytyczeniu ścieżek, które będą umożliwiały dojście do każdego jego zakątka.