19 czerwca 2024

Odnowa ścian w naszym mieszkaniu

2 min read

Na twoich ścianach pojawiła się pleśń? Niesiesz się z zamiarem odrestaurowania ich w dobry do tego sposób? Zamierzasz na nowo położyć tapetę? Warto dowiedzieć się więcej na temat renowacji ścian, czyli nijako ich odnawiania zanim podejmiemy w tym kroku jakiekolwiek decyzje, czy zrealizujemy określony zakres działania.

W pierwszej kolejności trzeba sprecyzować w jakim stanie technicznym znajduje się nasza ściana, zbadać tynk i strukturę co za tym idzie dowiedzieć się, czy potrzebna będzie ich wymiana. Naturalnie w momencie jak pojawia się wilgoć, trzeba zadbać dodatkowo o swoistą termoizolację, o czym niestety w bardzo wielu przypadkach zwyczajnie zapominamy, a niesie to za sobą pewne konsekwencję.

Cyrkulacja powietrza w każdym pomieszczeniu, czyli możliwość wietrzenia także gra spore znaczenie, w aspekcie zagwarantowania ścianom, optymalnych warunków. Najczęstszym powodem pojawienia się wilgoci, jest bez wątpienia zbyt wielka wilgoć powietrza, dlatego należy o to zadbać, w należyty do tego sposób. Jeżeli chodzi o samo tapetowanie, to pamiętajmy o przygotowaniu i odświeżeniu ścian, na które zostanie położony materiał tego typu, nie kierujmy się wyłącznie typem tapety, ale także charakterystycznymi cechami, które one posiadają. Idąc tym tokiem myślenia, trzeba także wziąć pod uwagę inne opcje, które mogą znaleźć zastosowanie lub być alternatywą dla tapety, wcale nie jest to najlepsze rozwiązanie, wręcz przeciwnie możliwości jest o wiele więcej.

Panele ścienne, boazeria, naklejki na ścianę, terakota czy nawet korek, to tylko kilka ciekawych metod zaadoptowania ściany, warto rozważyć również pozostawienie jej samej sobie, niemal w stanie surowym, chodzi o wyłącznie jej pomalowanie. Jednak to tylko wtedy, gdy szpachlowanie czyli wykorzystanie płyt gipsowych, pozwoliło na osiągnięcie całkiem estetycznego, także pod względem wizualnym i estetycznym efektu. Przy remoncie ściany, dobrze rozważyć także jej swoiste wyciszenie, lub poprawę właściwości technicznych, pod względem odporności oraz solidności, czasem w miarę możliwości, także samej konstrukcji.