19 czerwca 2024

Odkurzacz centralny w nowych domach

2 min read

Odkurzacz centralny w wielu nowych domach nie luksus, a po prostu standard. Jest to nie tylko doskonała metoda na utrzymanie porządku, ale wspaniały sposób na pozbycie się zwykłego odkurzacza. Instalacja do tego urządzenia musi być już zaplanowana w fazie projektu domu, gdyż najlepiej aby odpływ, czy worek na kurz był umieszczony na zewnątrz budynku. Dlatego niezwykle ważne jest, by od samego początku architekt uwzględnił planu montażu odkurzacza centralnego w projekcie.

Na rynku polskim jest wiele firm, które służą pomocą przy takim przedsięwzięciu już w fazach projektu. Pozwoli to uniknąć przebudowy naszego domu, po tym , jak będziemy mieli wszystko urządzone. Jeśli mamy budynek piętrowy ważne by zaplanować odkurzacz  na każdym piętrze. Można go tak zaprojektować, że w niewidoczny sposób będzie on dostępny w każdym pomieszczeniu.
Ceny takiego urządzenia zależą od tego, ile potrzebujemy miejsc, skąd w każdej chwili możemy wyciągnąć wąż odkurzacza i sprzątać. Jest to wydatek kilku tysięcy złotych, ale naprawdę wart swojej ceny. W wielu krajach odkurzacze centralne znajdują się w każdym domu, są elementem instalacji, jak woda lub kanalizacja.

W Polsce jeszcze na taki luksus musimy poczekać, ale nie od razu Kraków zbudowano. Jeśli budujemy dom, możemy sami zafundować sobie taki luksus. Worek na kurz umieszczony na zewnątrz lub w garażu ma ok. 30 – 40 l. Posiada specjalne okienko, przez które widzimy w jakim stopniu jest wypełniony.
Generalnie opróżniamy go nie częściej niż 3-4 razy w roku. Jest zdecydowanie bardziej ekologiczny niż zwykły odkurzacz, chociażby ze względu na to, ze cały kurz jest wydmuchiwany na zewnątrz, a nie rozsiewany na całe mieszkanie, jak to bywa w zwykłych odkurzaczach.  Zwykły odkurzacz sprawia nam poza tym dużo trudności, zwłaszcza kiedy mamy do sprzątania duże powierzchnie. Przy centralnym urządzeniu wystarczy nam wąż i odkurzacz gotowy do eksploatacji. Namiary na firmy zajmujące się instalacja systemów sprzątających są dostępne w Internecie.