Niezbędne składniki mineralne dla osób chorujących na Hashimoto
3 min readSkładniki mineralne są to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowią około 4% masy ciała dorosłego człowieka. Dzieli się je na mikroelementy, występujące w organizmie w małych ilościach, czyli stanowiące poniżej 0, 01% masy ciała oraz makroelementy występujące w organizmie w większych ilościach, czyli stanowiące powyżej 0, 01% masy ciała. Ich źródło stanowi przede wszystkim żywność, a także woda pitna oraz suplementy diety. Składniki mineralne w organizmie człowieka pełnią wiele zróżnicowanych ról. Takie pierwiastki jak jod, żelazo, selen oraz cynk są szczególnie ważne dla osób borykających się z chorobą Hashimoto. Poniżej omówiono każdy z tych pierwiastków w odniesieniu do ich kluczowej roli w leczeniu, a także podano przykładowe źródła naturalne i inne cenne informacje, mogące być istotne dla osób pragnących wzbogacić swoją dietę w poniższe składniki.
1. Jod – jest kluczowym mikroelementem odpowiadającym za prawidłową pracę tarczycy. W przypadku jego niedoboru niemożliwa jest prawidłowa produkcja hormonów tarczycy. Nadmiar jodu może prowadzić do załamania mechanizmów tolerancji i zaostrzenia odpowiedzi zapalnej przeciwko własnym antygenom tarczycy. Przykładowe źródła naturalne to: jodowana sól kuchenna, ryby morskie, wodorosty, warzywa pochodzące z gleb bogatych w jod, wino białe półwytrawne.
2. Żelazo – jest składnikiem peroksydazy jodującej, będącej enzymem biorącym udział w syntezie hormonów tarczycy. Niedobór żelaza powoduje zmniejszenie syntezy hormonów tarczycy poprzez zmniejszoną konwersję T4 do T3 oraz przyczynia się do zwiększonego wydzielania TSH. Przykładowe źródła naturalne to: Podroby, żółtko, cielęcina, baranina, drób, sardynki, śledzie, dorsz, soczewica, morele suszone, figi suszone, pistacje, orzechy włoskie, pestki dyni, słonecznik. Warto pamiętać o tym, że taniny zawarte w herbacie i kawie wiążą się z żelazem. W wyniku tego suplement nie działa. Preparaty żelaza wchodzą w interakcje z lewotyroksyną, zmniejszając jej działanie.
3. Selen – w tarczycy jest największa koncentracja selenu. Wchodzi on w skład wielu enzymów – selenoprotein, biorących udział w metabolizmie hormonów tarczycy. Selen bierze udział w budowie enzymu dejodynazy, biorącej udział w konwersji T4 do T3 w tkankach. Bierze udział w budowie peroksydazy glutationowej. Jego niedobór może powodować oksydatywne uszkodzenie struktury tarczycy. Przykładowe źródła naturalne to: orzechy brazylijskie, borowiki, pieczarki, nerki wołowe, wątroba wieprzowa, otręby pszenne, tuńczyk, śledź, fasola biała. Warto pamiętać o tym, że Osoby z historią nowotworów jajników lub piersi nie powinny samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem rozpoczynać suplementacji selenem.
4. Cynk – wraz z obniżeniem się stężenia cynku w surowicy krwi rośnie miano przeciwciał przeciwtarczycowych. Jest on składnikiem białek receptorowych T3. Jego niedobór wpływa na upośledzenie wiązania tego hormonu, co przekłada się na obniżone stężenie T3 i T4. Przykładowe źródła naturalne to: sery podpuszczkowe, produkty zbożowe, wołowina, indyk, kurczak, pestki dyni, słonecznik