26 maja 2024

Najlepsze zabawy dla dzieci

2 min read

Znasz to uczucie, gdy wracasz wyczerpana z pracy, a dziecko już od wejścia ciągnie cię do swojego pokoju i woła “mamo, pobaw się ze mną”? Najchętniej położyłabyś się od razu do łóżka, ale jednocześnie chcesz spędzić czas z maluchem. Myślisz, że tych dwóch rzeczy nie da się pogodzić? Niespodzianka! Oto kilka propozycji zabaw zmęczonego rodzica z dzieckiem.

Zabawy z podłogi

Wizażyst(k)a

Rozłóż na podłodze gruby ręcznik połóż się na nim, daj maluchowi kosmetyki (ale może nie twoje ulubione) oraz miękką szczotkę i pozwól mu się “upiększać”. Następnie zróbcie sobie wspólne zdjęcie na pamiątkę.

Ratunek dla wieloryba

Nie przeraź się, ale to ty będziesz wielorybem – oczywiście tylko na czas zabawy. Dziecko zagra ratownika, który ma na celu wrzucenie wieloryba z powrotem do wody (dywan może być lądem, podłoga – wodą).

Motocyklista

W tej zabawie odgrywasz rolę samochodu. Kładziesz się na plecach, ręce unosisz w ten sposób, żeby maluch mógł je chwycić jak kierownicę. On siada ci na brzuchu. Wydajesz dźwięki zapalanego silnika, a później dziecko cię w tym wyręczy.

Miasto na plecach

Znajdź starą koszulkę i na jej tyle narysuj markerem sieć ulic. Połóż się na brzuchu, a dziecko niech manewruje po koszulce małymi autkami.

Zabawy z kanapy

Teatr cieni

Chyba każdy wie, na czym taka zabawa polega. Potrzebna wam będzie jasna ściana, lampka biurkowa i… ciemność. Wieczory zaczynają się teraz stosunkowo wcześnie, więc nie będzie problemu, żeby taki teatrzyk zorganizować.

Kolory

Ty siedzisz na kanapie, dziecko biega po pokoju. Gdy wypowiesz nazwę jakiegoś koloru, powinno zatrzymać się i wskazać rzecz w tym właśnie kolorze, ewentualnie podbiec do niej. Świetna zabawa dla “żywych sreberek”, a dla ciebie okazja do odpoczynku.

Zgaduj zgadula…

Jedna osoba myśli o jakiejś rzeczy znajdującej się w pokoju, a druga za pomocą zadawanych pytań musi odgadnąć, co to jest. Osoba pytana może odpowiadać jedynie słowami “tak” lub “nie”.