20 lipca 2024

Miniaturowe króliki

2 min read

Miniaturowe króliki to grupa zwierzątek o bardzo niskiej masie ciała rzadko przekraczającej 2000g. Są to oswojone domowe pupile, lubiane przez rzesze osób głównie za swój milusiński charakter; lgną do ludzi, dają się głaskać, trzymać na ręce i sympatyczny wygląd. Poszczególne odmiany różnią się między sobą długością włosa, ubarwieniem, budową ciała i usposobieniem, podobnie jak każde inne zwierzę domowe.

Kategorię miniaturowych królików reprezentuje kilku przedstawicieli najchętniej hodowanych i rozpowszechnionych na całym świcie. Najmniejszym i najlżejszym jest karzełek Teddy, niezwykle puszysty o długim i mięciutkim futerku. Waży on od 800 do 1700 g co czyni z niego naprawdę maleńkiego króliczka, mieszczącego się swobodnie na dłoni. Samiczki i samce nie różnią się zbytnio od siebie a ich uszka są nieco krótsze niż u pozostałych króliczych ras.

Ich sierść może mieć różną barwę a najważniejszą rzeczą w jej pielęgnacji jest szczotkowanie, które powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej dwa razy. Nie poleca się przycinania sierści wystarczy utrzymywać ją w czystości i nie doprowadzać do splątania. Innym bardzo futrzastym stworzonkiem zaliczającym się do miniaturek jest królik angora. Rasa ta ma jeszcze dłuższe futerko niż Teddy, tak więc wymaga ono poświęcenia więcej czas na czesanie.

Częste szczotkowanie zapobiegnie zostawianiu przez pupila kłębków włosów na podłodze w pomieszczeniu, gdzie przebywa, bowiem te króliki znacznie bardziej linieją niż inne odmiany. W ten sposób także unika się gromadzenia dużych ilości sierści w żołądku zwierzęcia co może doprowadzić nawet do śmierci.

Bardzo urokliwie prezentuje się baranek miniaturka a niewinności dodają mu oklapnięte uszka typowe dla wszystkich królików z rodziny baranów. Ich waga jest jedną z największych wśród miniatur, gdyż sięga Nawe 2500 g, z tego powodu należy uważać na nadwagę u tych królików domowych.

Godnym uwagi jest także królik lew zwany również lwem miniaturowym. To maleńkie zwierzątko o tak dumnej nazwie wyróżnia się długim futerkiem wokół szyi, wyglądającym jak lwia grzywa. Jego waga może sięgać 1200g a oczka prezentują się w barwie niebieskiej lub czerwonej. W kwestii popularności miniatur wysokie miejsce zajmuje mini rex. Jest lubiany z pewnością za gęste, równej długości, pluszowe futerko, idealne proporcje ciała i figlarnie odstające uszka. To doskonały kompan człowieka.