13 stycznia 2025

Kompletujemy strój narciarski – na co zwracać uwagę?

3 min read

Istotną rzeczą, o którą warto zadbać przed wyjazdem jest odpowiednio dobrany strój narciarski. Jest on gwarantem naszego dobrego samopoczucia, jak i bezpieczeństwa na stoku. Jeśli chcemy wrócić zdrowi i zadowoleni z zimowej wyprawy w góry, warto dowiedzieć się jak się ubrać na narty w prawidłowy sposób. Podpowiemy też w jakich sklepach najlepiej skompletować strój narciarski.

Jakość, wykonanie i materiał stroju narciarskiego

Pogoda w górach jest bardzo nieprzewidywalna. W zaledwie 15 minut możemy doświadczyć nagłych zmian pogodowych od skrajnej mroźnej kaszy zalepiającej oczy, po dokuczliwe słońce, od którego intensywnie się pocimy. Po wyjściu w góry ciężko zmienić bieliznę czy bluzę. W związku z tym nasz strój powinien być odpowiednio dopasowany.

Kompletując poszczególne elementy stroju narciarskiego powinniśmy zapomnieć o materiałach naturalnych. W ekstremalnych warunkach nie radzą sobie z wilgocią z zewnątrz i ze środka. Postarajmy się wybierać lekkie ubiory szyte z wytrzymałych, a jednocześnie przyjemnych w dotyku i oddychających materiałów technicznych. Posiadają one specjalne membrany, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu wybrana przez nas kurtka, czy spodnie ochronią przed zimnem i wilgocią w temperaturze -20° C oraz nie dopuszczą do przegrzania w chwilowym +20° w słońcu.

Kurtka narciarska a kombinezon

Odpowiedni strój na narty jest istotną kwestią, która zawsze budzi dużo wątpliwości.
Pierwsze pytanie, które nurtuje, to czy lepszym rozwiązaniem jest kurtka narciarska i spodnie, czy kombinezon? Kombinezon narciarski zapewnia lepszą ochronę naszym nerkom i krzyżowi. Ponadto jest cieplejszy i nie podciąga się do góry. Długość kurtki natomiast możemy dobrać w zależności od naszych preferencji. Z kurtki narciarskiej łatwiej się wydostać, w razie potrzeby można dodatkowo ściągnąć ją u dołu, aby nas nie podwiewało.

Spodnie narciarskie i bluza z polaru

Kolejną częścią stroju narciarskiego są spodnie. Niegdyś wybierano narciarskie spodnie piankowe, które w chwili obecnej odchodzą w zapomnienie. Najpopularniejsze są spodnie z materiałów technicznych, przy czym powinniśmy wybierać takie, które umożliwiają nieskrępowane poruszanie się.

Godne polecenia są Cyber Pants – spodnie narciarskie, które po bokach posiadają specjalne wstawki z materiału o zwiększonej rozciągliwości, zapewniając tym samym większą swobodę ruchów.

Kolejną częścią stroju narciarskiego jest polar. Jednak pamiętajmy, że zwykłe polary są zbyt przewiewne. Nadają się jednak dobrze jako warstwa pośrednia pomiędzy bielizną a odzieżą wierzchnią. Warte uwagi są również oddychające golfy – do dyspozycji obok klasycznych mamy również tzw. jęty czyli golfy rozpinane na zamek, świetnie chroniące wrażliwe gardła i szyje.

Czapka, rękawice i odpowiednia bielizna

Odpowiedni strój narciarski to również czapka i rękawice. Nie zaleca się czapek z wełny ani cienkiego polaru, gdyż nie zadają egzaminu w górach. Czapka i rękawice mają nas chronić prze silnym mrozem, wiatrem i wilgocią.

Dlatego warto zaopatrzyć się w te elementy garderoby wykonane ze specjalnych materiałów zatrzymujących ciepło i odprowadzających wilgoć na zewnątrz.

Pod zewnętrzną warstwą naszego stroju dobrze założyć bieliznę termoaktywną. Ma ona to do siebie, że odprowadza wilgoć na zewnątrz. Wydalanie potu jest najbardziej skuteczne wtedy, gdy wszystkie warstwy odzieży są przepuszczalne.

Gogle narciarskie

Ostatnim niezbędnym elementem stroju na narty są gogle narciarskie. Wśród bogatej oferty warto wybrać okulary firmowe, które ochronią nasze oczy przed promieniowaniem UV. Należy pamiętać, że śnieg odbija promieniowanie i dlatego jest ono zagrożeniem nawet w pochmurne dni.

Przy doborze gogli narciarskich ważny jest kolor szybek. Uniwersalne gogle, które dają komfort i w słoneczne i pochmurne dni mają bursztynowy, szary lub żółty kolor szybki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *