Klej poliuretanowy
2 min readWykonanie połączeń klejonych bardzo często jest konieczne w różnorodnych pracach czy to dekarskich, stolarskich czy ogólnobudowlanych. Bardzo ważne jest, aby wybrać dobry, odpowiedni klej oraz prawidłowo go użyć, ponieważ to gwarantuje, że uzyskamy trwałe połączenia mechaniczne przy jednoczesnym zachowaniu o wiele lepszej estetyki, niż kiedy będziemy wykonywać połączenia na wkręty albo gwoździe. Kleju do drewna używa się także do wzmocnienia pasowanych połączeń.
Działanie kleju PUR
Dzięki właściwościom adhezyjnym kleju, możliwe jest wykonywanie połączeń. Jego działanie jest bardzo proste. Klej zostaje umieszczony między elementami, które chcemy połączyć, wnika on w nierówności, które są obecne na ich powierzchni, a następnie twardnieje i tworzy spoinę. Poszczególne odmiany klejów różnią się między sobą trwałością spoin oraz właściwościami adhezyjnymi, dlatego, że są one produkowane z różnego rodzaju polimerów syntetycznych i naturalnych. Dlatego do klejenia drewna polecany jest klej poliuretanowy.
Syntetyczne kleje poliuretanowe, nazywane także konstrukcyjnymi, są najchętniej wybieranym narzędziem do technicznych zastosowań ze względu na mechanizm działania, który jest specyficzny. Kleje, które bazują na żywicach polimerowych niestety nie wnikają głęboko w strukturę naszych łączonych części. Bardzo wysoką i dobrą trwałość zapewnia ogromne, niezwykle silne powinowactwo kleju do materiału, który jest łączony, a także szczególna mechaniczna odporność zastygniętej już spoiny. To, że w składzie kleju PUR nie ma rozpuszczalnika, daje to możliwość na wyeliminowanie ryzyka uszkodzenia klejonych przez nas elementów. Jeżeli chodzi o drewno to dodatkowo zapobiega się powstaniu przebarwień i odbarwień, które są nieestetyczne.
Klej poliuretanowy przeznaczony do drewna
Dostępne są kleje poliuretanowe jako dwuskładnikowe lub jednoskładnikowe. W jednoskładnikowym kleju następuje wiązanie poprzez kontakt z wilgocią bądź powietrzem, a wykonanie połączeń jest niezwykle łatwe i proste, ponieważ wystarczy tylko nanieść gotową mieszankę na powierzchnię. Inaczej sprawa wygląda z dwuskładnikowym klejem poliuretanowym. Przed jego aplikacją należy wymieszać katalizator oraz bazę. Producent Polychem Systems ma w swojej szerokiej ofercie bogaty wybór gamy klejów PUR o obu typach. Lecz do łączenia drewnianych elementów przeznaczony jest klej DEKO D4, który jest jednoskładnikowy. Przy użyciu właśnie tego kleju spoiny zaczynają twardnieć pod wpływem wilgoci, która pochodzi z powietrza albo z elementów, które są przez nas łączone.