20 lipca 2024

Kiedy i w jakich warunkach kaski ochronne są niezbędne?

2 min read
kaski ochronne

Kaski ochronne stanowią niezbędny i obowiązkowy element wyposażenia pracowników na wszelkiego rodzaju budowach lub też halach produkcyjnych. Takie potocznie nazywane hełmy ochronne są najczęściej stosowane przy pracach fizycznych, a także tych dotyczących wysokiego ryzyka. Warto zdać sobie sprawę z tego, że wybór odpowiedniego zabezpieczenia głowy może zapobiec poważnemu uszczerbku na naszym zdrowiu, a nawet uchronić nasze życie.

Wybór odpowiedniego kasku ochronnego

Kaski ochronne, podobnie jak pozostałe elementy odzieży ochronnej, stanowią obowiązkowe wyposażenie pracownika budowy lub hali produkcyjnej. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zatem zapewnienie tego niezbędnego wyposażenia dla wszystkich swoich podwładnych. Warto tutaj podkreślić, że zakup byle jakiego kasku ochronnego, po najniższej cenie mija się z celem. Z reguły taki hełm ochronny nie posiada wymaganych atestów potwierdzających jego bezpieczeństwo. Można zatem uznać, że w razie niebezpieczeństwa taki nieodpowiedni kask nie spełni prawidłowo swojej funkcji.

Wybierając dobre kaski ochronne dla swoich pracowników należy zwrócić uwagę na ich lekkość oraz indywidualny dobór do kształtu głowy danej osoby. Ważną kwestią jest także wygoda użytkowania takiego hełmu. Dzięki temu wszystkiemu nasz pracownik będzie mógł bez przeszkód wykonywać swoją pracę. Jeśli zakupiony przez nas kask będzie niewygodnie uwierał, albo spadał z głowy, to istnieją spore szanse na popełnienie błędu, który może skończyć się nawet tragicznie. Nie warto jest zatem kupować kasków w jednakowym rozmiarze. Przez tak lekkomyślne podejście do sprawy możemy przyczynić się do nieszczęścia drugiej osoby.

Podczas jakich prac kaski ochronne są niezbędne?

Rolą kasku ochronnego jest nie tylko zabezpieczenie głowy, lecz także odcinka szyjnego naszego kręgosłupa. Prawidłowo dobrany i noszony hełm chroni przed spadającymi przedmiotami, wystającymi elementami oraz niebezpiecznymi substancjami. Kaski ochronne należy nosić podczas wykonywania prac niebezpiecznych. Co ważniejsze – również osoby odwiedzające takie miejsca muszą mieć założony kask chroniący głowę. Jeśli więc na budowie pojawiają się inspektorzy, projektanci, goście albo stażyści – to nie mają oni prawa wejść bez takiego hełmu.

Kaski ochronne należy nosić nie tylko na budowie i hali produkcyjnej. Ich stosowanie wymagane jest także od osób, które zajmują się pracami drogowymi, podziemnymi oraz ziemnymi. Kaski ochronne są także obowiązkowe dla osób pracujących przy materiałach wybuchowych. Pracownicy kolei oraz użytkownicy urządzeń służących do podnoszenia i przenoszenia ładunków także muszą je posiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *