10 września 2024

Jakie są limity prędkości w Rumunii?

3 min read

Rumunia jest coraz częściej uczęszczanym krajem – ze względu na wspaniałe walory malowniczych krajobrazów i fascynującej historii oraz jako trasa tranzytowa dla wielu przewozów towarowych i pasażerskich. Aby wjechać na teren Rumunii posiadać trzeba dowód ważny minimum przez najbliższe pół roku lub paszport ważny przez trzy kolejne miesiące. Prowadząc samochód warto zapoznać się też szczegółowo z wszelkimi zasadami dotyczącymi nakazów, zakazów i limitów prędkości na rumuńskich drogach.

Jakie ograniczenia obowiązują na drogach w Rumunii?

W Rumunii drogi dzieli się klasycznie – na autostrady, drogi ekspresowe i pozostałe trasy. W terenie zabudowanym wszystkie pojazdy zobowiązane są do przestrzegania limitu 50 km/h. Poza nim ograniczenia zależne są od typu i masy pojazdu.

Samochody osobowe mogą poruszać się po autostradach z prędkością do 130 km/h. Na drogach ekspresowych ograniczenie wynosi 100 km/h, a na pozostałych drogach – 90 km/h. Samochody dostawcze i ciężarowe o masie nieprzekraczającej 3,5 tony mogą rozwijać prędkość 110 km/h na autostradzie, 90 km/h na drodze ekspresowej i 80 km/h na pozostałych trasach. Ciężarówki o masie całkowitej większej niż 3,5 tony oraz samochody z przyczepami mogą jeździć 80 km/h po autostradach i 70 km/h po pozostałych drogach. Najcięższe pojazdy musza zwalniać do 40 km/h w terenie niezabudowanym i do 70 km/h poza nim. Motorowery niezależnie od rodzaju drogi nie mogą przekraczać 45 km/h.

Ciekawostką jest to, że nie wolno w Rumunii holować innego pojazdu – tego typu usługi wykonywać mogą jedynie specjalistyczne służby i firmy. Dlatego też brak ograniczeń prędkości dla pojazdów holowanych.

Konsekwencje przekroczenia prędkości w Rumunii

Policja w Rumunii bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków i w przypadku zatrzymania z powodu przekroczenia prędkości lub złamania innych przepisów ruchu drogowego raczej nie można liczyć na pouczenie. Mandaty w Rumunii podzielone są na pięć kategorii, do których przypisane są określone wartości punktowe. Każdy punkt przeliczany jest na odpowiednią sumę pieniędzy, która wynosi około 10% minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 40 RON. Ilość punktów w zależności od kategorii mandatu wynosi:

Mandat I kategorii – 2-3 punkty karne
Mandat II kategorii – 4-5 punktów
Mandat III kategorii – 6-8 punktów
Mandat IV kategorii – 9-20 punktów
Mandat V kategorii – 21-100 punktów

Przekroczenie prędkości wiąże się z mandatami kategorii III i IV, co odpowiada wartości od 6 do 20 punktów karnych, co przeliczyć można na sumę od 240 do 800 ROA, czyli około 55-180 Euro. Skąd tak surowe traktowanie przekroczenia limitów prędkości? Jest to spowodowane głównie słabym stanem nawierzchni i dużą ilością nieoświetlonych pojazdów konnych, które do dzisiaj poruszają się rumuńskimi drogami.

Rumuńska policja jest bardzo surowa i poza grzywną trzeba także liczyć się zatrzymaniem prawa jazdy. Coraz częściej spotykana kara dotyczy pozbawienia kierowcy uprawnień na okres wynoszący od jednego do trzech miesięcy. Dodać do tego trzeba dodać jeszcze czas oczekiwania na odesłanie dokumentów do Polski.