Jak zorganizować pracę w domu?
2 min read
Każdy kto pracuje w domu, słyszy czasami: „O jak bardzo Ci zazdroszczę, wstajesz, o której Ci się podoba, cały dzień możesz chodzić w piżamie i nikt nie zagląda Ci przez ramię”. Wszyscy ci, którzy tak mówią, nie mają pojęcia, jak bardzo czasem tęskni się za biurem oraz szefem, który będzie pilnował, żeby praca była wykonana w terminie. Bo poza wszystkimi zaletami, jakie posiada praca w domu, posiada też jedną, ale olbrzymią wadę – trzeba samemu organizować swój czas pracy.
Organizacja czasu
Zarządzanie czasem jest bardzo trudne nawet, gdy jest się w biurze, a biurko dalej siedzi nasz przełożony. A co dopiero, kiedy jesteśmy w domu – wszystko dookoła nas rozprasza i teoretycznie nikt nas nie pilnuje. Wiele technik organizacji czasu zostało już opisane, jednak praca w domu, wymaga szczególnego podejścia.
Miejsce pracy
Organizację czasu pracy należy rozpocząć od przygotowania miejsca. W biurze mamy jedno niezmienne miejsce pracy, dlaczego więc pracując zdalnie chodzimy z laptopem po całym domu? Takie zachowanie niezwykle nas rozprasza i powoduje, że nawet nie pracując czujemy się jakbyśmy byli w pracy, ponieważ całe mieszkanie staje się naszym biurem. Przygotujmy więc jedno miejsce, w którym będziemy pracować. Uprzątnijmy je ze wszystkich rzeczy, które mogłyby nas rozpraszać, np. gazet i książek.
Praca w domu, to też praca
Poprzez pracę w biurze mamy narzucone pewne ramy czasowe, powinniśmy się pilnować ich także pracując w domu. Jeśli wstaniemy rano zjemy śniadanie, siądziemy do pracy i przez 8 godzin będziemy skupieni tylko na pracy, wieczór będziemy mogli spędzić na przyjemnościach.
Niestety, często jest tak, że cały dzień zajmujemy się sprzątaniem czy gotowaniem, a potem siedzimy do późnych godzin nocnych, żeby zdążyć oddać projekty na czas. W takim wypadku najważniejsze to uświadomić sobie, ale i pozostałym domownikom, że to, że siedzimy w domu, nie oznacza, że nie pracujemy. Żeby lepiej trzymać się godzin pracy, możemy codziennie rano wykonywać listę rzeczy do zrobienia i pilnować, aby odznaczyć wszystkie do 17.
Pożeracze czasu
Najczęstszym problemem osób pracujących w domu są pożeracze czasu, takie jak: Facebook, Twitter, Instagram itd. Musimy bardzo pilnować, żeby nie korzystać z tych portali, ponieważ zabierają one masę czasu. Wystarczy wyłączyć automatyczne logowanie, jeśli to jednak nie pomoże, możemy poprosić przyjaciela o zmianę hasła lub skorzystać z programów ograniczających dostęp do poszczególnych stron internetowych.