26 maja 2024

Jak złożyć PIT-37 elektronicznie?

2 min read
e-PIT

Rozliczanie deklaracji podatkowej to dobrze znany proces, który towarzyszy nam przez całe życie zawodowe na początku każdego roku. Na plus jednak możemy zaliczyć fakt, jak dużo technologicznych usprawnień dostarczanych przez Ministerstwo Finansów w istocie ułatwia nam rozliczenie takich deklaracji jak PIT 36, PIT 37 lub PIT 38. Sprawdźmy, jak rozliczyć elektronicznie najpopularniejszy i najczęściej składany formularz – PIT-37.

Jak rozliczyć pit online?

Rozliczenie PIT-37 – deklaracji służącej podsumowaniu wartości podatku, który musimy uiścić tytułem osiągniętych dochodów z tytułu pracy nakładczej, umowy o pracę, stosunku służbowego i wielu innych od 2019 roku możemy rozliczać w wygodnej platformie internetowej, stworzonej przez Ministerstwo Finansów. Platforma ta o nazwie Twój e-PIT minimalizuje liczbę formalności, jaką musimy zrealizować w celu poprawnego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jeśli rozliczamy się indywidualnie, nasz obowiązek ogranicza się jedynie do zalogowania się na platformę (najlepiej za pośrednictwem profilu zaufanego) i zatwierdzenie automatycznie przygotowanej deklaracji PIT-37, którą urząd skarbowy stworzył na podstawie przesłanych od pracodawcy deklaracji PIT-11. 

Oczywiście mamy możliwość edytowania danych i modyfikowania deklaracji. Jest to konieczne w przypadku, gdy chcemy skorzystać z jednej z wielu dostępnych ulg lub w przypadku, gdy rozliczamy się z małżonkiem. Poprzez edycję deklaracji będziemy także w stanie oddać 1% podatku na instytucję, którą wybierzemy. 

Czy jest możliwe osobiste złożenie PIT-37?

Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, możemy także złożyć PIT-37 osobiście. W takim przypadku niezbędny będzie druk PIT-11, który powinniśmy uzyskać od pracodawcy. Na podstawie tej deklaracji powinniśmy poprawnie wypełnić PIT-37, w czym mogą pomóc nam programy, które podpowiadają nam, które dane wpisać w którą kolumnę, a także które pod koniec weryfikują poprawność podanych informacji finansowych. Tak przygotowany PIT-37 możemy złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym bądź wysłać listem poleconym.

Terminy składania deklaracji podatkowych

Zgodnie z danymi Urzędu Skarbowego, czas na złożenie deklaracji podatkowej PIT-37 przypada na okres od 15 lutego do 2 maja 2022 roku. Warto pamiętać, że jest to nieprzekraczalny termin, po którym brak złożonego PITu może skutkować poważnymi konsekwencjami. Pamiętajmy również, że w przypadku internetowo złożonej deklaracji Urząd Skarbowy odda nam zwrot z podatku w ciągu 45 dni. W przypadku samodzielnie złożonego PITu czas ten może się wydłużyć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *