20 lipca 2024

Jak walczyć z nieśmiałością?

2 min read

Z problemem nieśmiałości boryka się wiele osób, ale nie wszyscy dają to po sobie poznać. Zjawisko to może w dużym stopniu utrudniać codzienne życie. Czasami nawet zwykła rozmowa może budzić w nas uczucie strachu i wycofania. Nie można jednak istnieć bez kontaktu z drugim człowiekiem, ponieważ zawsze znajdzie się taka osoba, która stanie na naszej drodze. W związku z tym, jeżeli tylko możemy to powinniśmy jak najszybciej pozbyć się nieśmiałości z naszego życia.

Jakie są skutki nieśmiałości?

Skutków nieśmiałości jest wiele. Można do nich zaliczyć przede wszystkim: niskie poczucie własnej wartości, trudność w nawiązywaniu nowych znajomości, samotność, przygnębienie, ograniczenie doświadczania radości, niedocenianie swoich mocnych stron, trudności w racjonalnym myśleniu, jak również problemy związane ze skutecznym porozumiewaniem się.

Sposoby na skuteczne przełamanie nieśmiałości

Przed przystąpieniem do umówienia skutecznych metod na przełamanie nieśmiałości trzeba zaznaczyć, iż nieśmiałość nie posiada swojej jednej przyczyny. Jest to zjawisko złożone. W związku z tym nie ma również jednej metody na pozbycie się takiego zachowania. Jednakże warto próbować różnymi sposobami. Do jednych ze sposobów w walce z nieśmiałością można zaliczyć:

 • uczestnictwo w treningach kompetencji społecznych (np. treningu autoprezentacji)
 • stosowanie techniki wizualizacji (wyobrażanie sobie różnorodnych sytuacji społecznych i wymyślanie scenariuszy)
 • nawiązywanie krótkich, lecz codziennych konwersacji ze swoimi sąsiadami
 • próbowanie nawiązywania kontaktów z innymi osobami w internecie, które później mogą przerodzić się w rzeczywistą rozmowę
 • przebywanie w miejscach, gdzie jest większe grono osób (np. biblioteka, bądź centrum handlowe)
 • wizyta u psychoterapeuty w celu znalezienia przyczyny nieśmiałości
 • myślenie o własnej osobie wyłącznie w aspekcie pozytywnym
 • odpowiednie zadbanie o swój wygląd
 • zmiana nastawienia do otoczenia, czyli bycie optymistą, nawet jeżeli coś się nie uda
 • budowanie poczucia własnej wartości
 • wymienienie trzech najlepszych rzeczy, jakie wydarzyły się w Twoim życiu i napisanie obok każdego z nich, w jakim stopniu się do nich przyczyniłeś

Skąd się bierze nieśmiałość?

Czynniki, które mają wpływ na pojawienie się problemu związanego z nieśmiałością nie są do końca znane. Natomiast mogą nimi być czynniki genetyczne, bycie wyśmiewanym w dzieciństwie, jak również neurotyczność. Jeżeli chodzi o neurotyczność to posiada ona w sobie między innymi: zaniżoną odporność na stres, skłonności do popadania w stany lękowe, a także brak zrównoważenia emocjonalnego o charakterze nerwicowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *