18 kwietnia 2024

Jak uzyskać LD, czyli wysoce świadomy sen?

3 min read

Kwintesencją LD jest uzyskanie wysoce świadomego snu. Każdy, kto choć raz doświadczył tego typu LD wie, że warto się trochę pomęczyć, by znowu go doświadczyć. Ale zacznijmy od początku.

Czym jest wysoce świadomy sen?

Jest to sen, w który wchodzi się bezpośrednio ze stanu jawy, bez utraty ciągłości świadomości. Wysoce świadome sny są wyjątkowo żywe i intensywne, poddają się większej kontroli i dają znacznie więcej przyjemności od tradycyjnych LD.

Jak je osiągnąć?

Jedynym sposobem (przynajmniej jakim ja znam) by wejść w sen bezpośrednio z jawy, jest zastosowanie transu. Dzięki transowi możemy dostać się na pogranicze jawy i snu, i z tego miejsca zrobić kolejny krok, krok w wysoce świadomy sen. Nie będę tutaj opisywał samego procesu wchodzenia w trans. Należy jednak pamiętać, że aby zastosować metodę, którą opiszę, należy być w naprawdę głębokim transie.

Dobra, jesteś w transie, nie czujesz fizycznego ciała, myśli są wyciszone, nic ci nie przeszkadza. Po chwili przebywania w takim zawieszeniu zaczynają się pojawiać pierwsze słabe hipnagogi, pojawiające się myśli zaczynają żyć własnym życiem, rozwijają się w jakieś niesprecyzowane scenki, obrazy, dźwięki… Jesteś na dobrej drodze. Teraz cała sztuka polega na tym, by wytrzymać w tym stanie jak najdłużej jako bierny obserwator i nie zasnąć. Świadomość musi być „przyczajona w kąciku”.

Nie analizuj tego, co się dzieje, niech myśli/obrazy płyną samoistnie i swobodnie, niech nabierają siły i pełni, w żadnym razie nie staraj się wpływać na hipnagogi, nic nie zmieniaj, obserwuj wszystko od niechcenia na niczym się nie zatrzymując i nie przywiązuj do niczego wagi. Gdy uda Ci się przeczekać okres początkowy hipnagogi zaczną przybierać na sile, aż jeden z nich (może to być jakaś scenka wizualna lub jakiś dźwięk np. piosenka czy rozmowa słyszana w umyśle) umocni się na tyle, że przestanie być tylko intensywną myślą. Stwierdzisz nagle, że faktycznie widzisz rozgrywającą się scenkę, że słyszysz odgłosy rozmowy itp. (że nie są to już tylko twoje wyobrażenia).

W zasadzie znajdujesz się właśnie jedną nogą we śnie, teraz wystarczy tylko otworzyć się na bodźce płynące ze snu i oderwać się od fizycznych. Jeśli najsilniejszy okazał się hipnagog wizualny, to przyjrzyj się temu, co się dzieje, przeleć szybko wszystko dookoła spojrzeniem, na razie jeszcze na niczym się nie skupiaj, kilka razy omieć wszystko wzrokiem, aż stanie się wyraźne i stabilne (podobnie jeśli był to hipnagog słuchowy, to posłuchaj tego, co się dzieje, jeśli jest to rozmowa, to wyczuj/zobacz/wymyśl kto ze sobą rozmawia. Teraz, gdy sytuacja jest w miarę stabilna, uruchom resztę swoich zmysłów we śnie. Krzyknij, klaśnij, dotknij swoich rąk, nóg, głowy, całego ciała. Poczuj swoje śnione ciało, zrób kolka kroków, złap jakiś najbliższy przedmiot, poczuj jego kształt, fakturę, temperaturę. Zakotwicz się we śnie wszystkimi zmysłami.

Gratuluję, masz właśnie Wysoce Świadomy Sen.

I na koniec jeszcze mała, ale bardzo ważna uwaga. Na hipnagogach można się skupiać i wczuwać w nie dopiero, gdy staną się naprawdę intensywne. Dopiero gdy przestaną być intensywnymi wyobrażeniami a staną się faktycznymi doznaniami zmysłowymi. Jeśli wcześniej będziecie się na nich skupiali, po prostu znikną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *