10 września 2024

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

3 min read

Niedawno pisałyśmy o powrocie do szkoły i o stylu, ale przecież wrzesień i październik to nie tylko szkoła i studia. Studenci opuszczają uczelnie, inni wracają do rodzinnych miast, i tu w pełni stosuje się znane skądinąd hasło – „żegnaj szkoło, witaj bezrobocie.” W ogóle zmiana pór roku jakoś wpływa na człowieka – przestają nas rozleniwiać upały, jakoś bardziej chce nam się pracować… zaczynamy nowe kursy i zdobywamy nowe kwalifikacje. Zatem we wrześniu (a właściwie w ostatni dzień sierpnia możemy też pomówić o stroju na rozmowę o pracę.

Nie będziemy tutaj mówić, jak dokładnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej; od tego jest dość dużo innych poradników w sieci, i zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Najważniejsze na rozmowie jest przedstawienie się jako profesjonalistki i dotyczy też to odzieży. Oczywiście, nie oznacza to, że automatycznie dostaniemy pracę – ale nie tylko robimy wtedy dobre wrażenie, ale i samej możemy nastawić się w „tryb profesjonalistki”.

Wiele osób odradza ubieranie spodni na rozmowę, ale przyznam się, że nigdy nie spotkałam pracodawcy, który zwróciłby mi na to uwagę. Ja osobiście wybrałam eleganckie spodnie, sięgające nieco powyżej wysokości obcasa. Spodnie nie powinny być zbyt luźne czy płynące, bo wtedy robią znacznie mniej profesjonalne wrażenie.

Spódnice

Jeśli zdecydujemy się na spódnicę, powinna sięgać nam nieco do kolan. Elegancka spódnica to ołówkowa, prosta lub tzw. w literę “A” – unikaj falbanek i koronek, chcesz być profesjonalistką, nie dzieciakiem. Kolor to już kwestia osobistej mody, powinien być stonowany, ciemny jak granatowy, czarny czy grafitowy – ale znam kobiety, które z powodzeniem ubierały się w pastelowe garsonki. Choć gdy to piszę jest jeszcze ciepło, na rozmowę koniecznie trzeba włożyć rajstopy – zwyczajnie nie wypada brać udział w spotkaniu biznesowym z gołymi nogami!

Bluzka i koszulka

T-shirty i tym podobne topy warto zostawić w domu – no, chyba że zależy nam na pracy w dziale kreatywnym typu dziennikarka czy graficzka, w takiej branży warto przedstawić się jako kumpela, zwykła dziewczyna bo nasze osiągnięcia znaczą tam znacznie więcej i łatwo je zaprezentować. Nie ubieraj się jednak zbytnio fantazyjnie – powinna tu zadziałać twoja osobowość, nie dziwaczne ciuchy!

Na bardziej formalnym spotkaniu wypada jednak nałożyć zapinaną na guziki koszulę – lub bluzkę. Latem można sobie jednak pozwolić na krótkie rękawy, nikt nie będzie miał nam tego za złe.

Marynarka na rozmowę o pracę

Najbezpieczniej jest zdecydować się na jeden kostium, z żakietem czy marynarką pasującą do spodni lub spódnicy – ale jeśli nie mamy takiego wyjścia, garsonka może kontrastować z dołem – np. czarne spodnie z beżową marynarką. Zależnie od pogody, warto też nałożyć elegancki płaszcz lub kurtkę – robisz wrażenie na firmie już do niej wchodząc.

Buty i dodatki

Buty nie powinny być lakierkami, muszą koniecznie zakrywać palce, najlepiej sprawdzają się czarne lub ciemne czółenka na koturnie czy wysokim obcasie. Unikaj bardzo wysokich szpilek. Podobnie, nie należy brylować biżuterią, powinna być skromna i pozbawiona ozdób jak kryształki – kolczyki, cienka bransoletka, ewentualnie naszyjnik, wystrzegaj się broszek. Za to w wypadku torebki lepiej już wziąć coś bardziej eleganckiego, niż udać się na prestiżową rozmowę z plecakiem. Makijaż również musi być stonowany, dopasowany do naszej cery, raczej pastelowy niż tak lubiany przez wiele dam ostry róż.