Jak się pozbyć wilgoci na ścianach?
2 min readNie ulega wątpliwości, że poważnym problemem jest zbyt wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu. Zawilgocone ściany nie tylko prezentują się tragicznie, ale sprzyjają rozwojowi pleśni oraz grzybów. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak usunąć wilgoć ze siany.
Przyczyny wilgoci na ścianach
Na początku trzeba zaznaczyć, że możliwości jest naprawdę sporo, a jedną z nich są osuszacze powietrza. Osuszacz skrapla wilgotność znajdującą się w powietrzu, co wpływa na zredukowanie jej poziomu w mieszkaniu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że urządzenie może w ciągu 24 godzin nawet kilka litrów wody. W sprzedaży można znaleźć osuszacze absorpcyjne oraz kondensacyjne. Przy wyborze należy kierować się nie tylko poborem mocy, ale również poziomem hałasu, przepływem powietrza i zakresem pracy. Gdy wilgoć pojawiła się na skutek nieużywania pomieszczenia przez długi czas, to mogą zadziałać domowe sposoby. Należy pamiętać, że brak odpowiedniej wentylacji jest główną przyczyną takiego stanu rzeczy. Wilgoć powoli zaczyna wnikać w ściany oraz pozostałe materiały. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy masz do czynienia z wilgocią ciągle napływającą, której przyczyna jest niezidentyfikowana. Pogoda i duże opady deszczu są dodatkowym czynnikiem wpływającym na podwyższoną wilgotność. Istotne jest to, że zbyt wysoka wilgotność, wysoka temperatura i brak światła słonecznego sprzyja pojawianiu się grzybów i pleśni. Trzeba jak najszybciej zastosować odpowiedni preparat na wilgoć na ścianach, jeśli zauważysz u siebie grzyby i pleśń.
Sprawdzone sposoby na wilgoć i grzyby na ścianach
Można też skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która przeprowadzi szczegółową analizę przyczyny zawilgocenia i doradzi, co należy dalej robić. Przy pomocy środków z chlorem w wysokim stężeniu można samodzielnie usunąć niewielkie ogniska. Jednak może to nie rozwiązać problemu nadmiernej wilgoci i wtedy jest szansa, że grzyb powróci. Mokrą gąbką nasączoną octem można usunąć pleśń ze ściany. Kluczowe jest to, żeby ocet spirytusowy rozcieńczyć w proporcji 4:1 z wodą. Dobrym pomysłem jest też dodanie kilku kropel naturalnego olejku z drzewa herbacianego. Pod żadnym pozorem nie można suchą szmatką szorować ściany, bo wtedy zarodniki grzyba mogą dostać się do powietrza. Wilgoć ze ściany można też skutecznie usunąć domestosem, czyli środkiem na bazie chloru. Podkreślenia wymaga fakt, że chlor bardzo skutecznie niszczy grzyba na ścianach. Wystarczy gąbką z domestosem przetrzeć czarne naloty. Można też rozcieńczyć domestos z wodą w proporcjach pół na pół, a sam zabieg wykonuje się w rękawiczkach ochronnych. Na początku trzeba jednak precyzyjnie określić, jakie są przyczyny nadmiernej wilgoci na ścianach. Nie jest tajemnicą, że wilgoć najczęściej pojawia się w miejscach, gdzie jest niewłaściwa wentylacja, a także po zalaniu mieszkania.