26 maja 2024

Jak rozpoznać kradziony samochód?

2 min read

Zakup nowego samochodu to ważna decyzja, warto więc wiedzieć jak najwięcej o pojeździe, który zamierzamy nabyć. Sprawa komplikuje się, kiedy wybór pada na samochód używany, nie możemy bowiem mieć pewności, iż sprzedawany pojazd pochodzi z legalnych źródeł oraz jaki jest jego stan i historia. Jak więc podczas zakupu można rozpoznać kradziony samochód?

Jak sprawdzić czy samochód jest kradziony?

Podejmując decyzję o zakupie używanego samochodu, powinno się zweryfikować wszystkie informacje dotyczące wybranego pojazdu (w tym jego historię). Zrobić można to na kilka sposobów:

  • Sprawdzając dane zamieszczone w ogłoszeniu,
  • Formułując odpowiednie pytania, skierowane w stronę sprzedającego.

Oba sposoby pozwolą nam ustalić, czy w ofercie jest coś podejrzanego. Wskazywać na to mogą także pewne podejrzane cechy samej oferty np. zaniżona cena, czy brak dokładnej znajomości pojazdu przez sprzedawcę oraz ewentualny brak tablic rejestracyjnych. Dużo powiedzieć mogą też dokumenty. Legalność sprzedaży może zostać potwierdzona przez dowód rejestracyjny auta, potwierdzenie nabycia przez aktualnego sprzedawcę, polisę OC oraz książkę serwisową.

Serwis internetowy historiapojazdu.gov.pl także jest pomocny w tym przypadku. Platforma rejestruje informacje między innymi informacje o kradzieży pojazdów oraz umożliwia weryfikację historii samochodu. Zbiera takie informacje jak stan licznika, ważność badań technicznych informacje o dotychczasowych właścicielach lub o wyrejestrowaniu pojazdu. Jeżeli coś jest nie tak, nie decydujmy się na zakup, a gdy jesteśmy pewni, że samochód jest kradziony, należy niezwłocznie zawiadomić policję.

Zakup kradzionego samochodu – co dalej?

Co się dzieje, jeżeli nieumyślnie nabędziemy kradziony samochód? Sytuacje takie są jak najbardziej możliwe, a nawet bardzo powszechne. Choć z roku na rok liczba kradzionych w Polsce samochodów maleje, to liczba ta nadal jest całkiem spora (w roku 2020 było to prawie 9 tysięcy skradzionych pojazdów). Jeżeli sprzedawca dobrze ukryje dowody na to, że auto zostało skradzione, możemy dać się wrobić w nielegalną transakcję. W takiej sytuacji nabywca po odkryciu tego faktu powinien jak najszybciej zgłosić się na policję, aby wyeliminować ewentualne ryzyko oskarżenia o paserstwo. Wtedy to poszukiwany jest pierwotny właściciel samochodu, a pojazd jest mu zwracany. W przypadku, w którym nie udaje się znaleźć właściciela lub strata została mu zrekompensowana, właścicielem pojazdu staje się towarzystwo ubezpieczeniowe, które rozporządza nim od tego czasu. Jeżeli samochód zostanie zarekwirowany przez państwo, to nabywca skradzionego auta niestety nie może liczyć na żadną rekompensatę. Jedyną możliwością odrobienia straty w takim wypadku jest zwrot kosztów od sprzedawcy.

Nabywca kradzionego pojazdu może oczywiście zostać jego legalnym właścicielem, należy jednak spełnić kilka warunków. Nabywca nie może być świadomy tego, że samochód jest kradziony oraz od transakcji muszą minąć nie mniej niż trzy lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *