20 lipca 2024

Jak długo jest ważna książeczka sanepidowska?

3 min read

Książeczka sanepidowska, jest powszechnie funkcjonującą nazwą, służącą do określenia badania sanitarno-epidemiologicznego, które wykonywane jest wówczas, gdy zamierzamy podjąć pracę na stanowisku, na którym będziemy mieli kontakt z wodą oraz żywnością. 

Książeczkę sanepidowską wyrabia się jednorazowo, a jej ważność jest bezterminowa. 

Dokument ten wyrabiany jest jednorazowo, a termin jego wygaśnięcia nie jest określany w precyzyjny sposób, stąd uznaje się, że ważność książeczki trwa do końca życia osoby, która jest jej posiadaczem. W praktyce, sprawa jednak wygląda w ten sposób, że w branżach, w których pracodawcy wymagają od nas posiadania książeczki sanepidowskiej, czynniki narażenia na oddziaływanie chorób zakaźnych, są dużo większe niż w innych zawodach. 

Stąd okresowe wykonywanie badań sanitarno-epidemiologicznych, wydaje się całkiem słuszne i w pełni uzasadnione. Warto jest pamiętać, że wykonywanie zleconych nam przez pracodawcę badań lekarskich, laboratoryjnych, kontrolnych, dodatkowych oraz konsultacji specjalistycznych, nie wpływa na dożywotnią ważność książeczki sanepidowskiej. 

Wykonywanie badań sanitarno-epidemiologicznych, a książeczka sanepidowska. 

Celem tych badań, jest przede wszystkim, sprawowanie optymalnie dobrego nadzoru epidemiologicznego oraz wykrycie na czas biologicznych czynników chorobotwórczych lub potwierdzenie pojawienia się choroby zakaźnej. 

Jest to bardzo istotne w branżach, w których pracownicy obowiązani są regulaminem i przepisami prawa do posiadania książeczki sanepidowskiej z ważnymi badaniami lekarskimi. Branże, w których posiadanie książeczki sanepidowskiej jest obowiązkowe, to: 

  • gastronomia, 
  • zakłady produkujące żywność, 
  • punkty dystrybucji i uzdatniania wody pitnej, 
  • zakłady produkujące leki, placówki medyczne i ratownictwo, 
  • firmy transportowe, 
  • gabinety kosmetyczne, sauny i salony masażu, 
  • osoby pracujące z małymi dziećmi.      

W czym jeszcze może nam pomóc sanepid? 

Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS), czyli sanepid, jest wyspecjalizowaną instytucją, której główne zadanie skoncentrowane jest na trosce o zdrowie publiczne. Cel ten, sanepid stara się realizować poprzez sprawowanie kontroli i nadzór nad warunkami higieny, jakie są możliwe do zaobserwowania w różnych dziedzinach życia. Pewnie nie wszyscy państwo wiecie o tym, że PIS, dysponuje również możliwością, polegającą na wydawaniu prawomocnych decyzji, dotyczących chorób zawodowych. 

Choroby zawodowe, mogące pojawić się w efekcie narażenia na oddziaływanie czynników epidemiologicznych. 

W sytuacji, w której wykonujemy zawód z wysokim współczynnikiem narażenia na wystąpienie u nas i przenoszenie chorób zakaźnych, pojawienie się choroby zawodowej, wydaje się całkiem możliwe, a nawet wysoce prawdopodobne. Ci z czytelników, którzy w poważny sposób traktują i podchodzą do swojego zdrowia, na pewno doskonale wiedzą, jak niebezpieczne mogą być choroby zakaźne oraz z jakimi powikłaniami i groźnymi następstwami, mogą się one dla nas wiązać. Zatem wykonywanie zleconych nam przez pracodawcę, badań lekarskich do książeczki sanepidowskiej, na pewno zwiększa poziom jakości naszego bezpieczeństwa i w sposób bezpośredni, przyczynia się do utrzymania dobrego stanu naszego zdrowia.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *