10 września 2024

Gdy wosk zatyka uszy

2 min read
jak czyścić uszy

Woskowina w uchu to przeszkoda. Jest to półpłynna wydzielina, która jest wytworzona w uszach. Jej celem jest ochrona błony bębenkowej. Woskowina odgrywa pozytywną rolę, czyli chroni ucho i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania błony bębenkowej. Woskowina sprawia, że nie powstają zakażenia, które mogą być bardzo bolesne. Usuwanie woskowiny należy przeprowadzać delikatnie, nie patyczkami.

Kto powinien usuwać woskowinę?

Woskowinę usuwa się z uszu, gdy dana osoba nosi aparaty słuchowe oraz słuchawki douszne. Woskowina może przyczynić się do stanów zapalnych, a nawet do pogorszenia słuchu. Woskowina powstaje u osób, które pracują w nieczystym środowisku. Nadmiar woskowiny mają osoby pracujące z słuchawkami na uszach. U osób starszych także pojawia się woskowina w uszach. Seniorzy muszą regularnie usuwać woskowinę z uszu. Jest to dobre postępowanie, o które należy zadbać zawsze, gdy jest taka konieczność. Woskowina w uchu seniora to przyczyna chorób oraz dyskomfortu.

Polecamy:

Jak czyścić uszy?

Uszy należy czyścić specjalnymi preparatami, które rozpuszczają woskowinę szybko oraz bardzo skutecznie. Muszą one zawierać oleje roślinne, ale oleje powinny być standardowe, dobre, spełniać warunki farmaceutyczne, nie mogą to być oleje kupowane w sklepie spożywczym. Mogą to być oleje jojoba, sezamowe lub oliwkowe. Parafina także dobrze oraz bardzo szybko rozpuszcza woskowinę w ludzkich uszach. Musi ona być ogrzana do temperatury ludzkiego ciała, ale nie może być gorąca. PPG-8 to emolient, który pozwala usuwać woskowinę. Dobrze jest używać takiego preparatu do usuwania zbędnego wosku z uszu. Jeśli samodzielnie nie można usunąć woskowiny z uszu to trzeba poprosić lekarza o przepłukanie uszu. Jest to dobra metoda, a lekarz usunie woskowinę szybko oraz bardzo delikatnie. Czasami jest to korek z wosku, który zatyka uszy. Czym jest woskowina? Jest to rodzaj żółtej substancji, która tkwi w przewodzie zewnętrznym. Niewielką ilość woskowiny można usunąć środkami, które są sprzedawane bez recepty w aptece.

Woskowina niejedno ma imię

Woskowina może być wilgotna, w kolorze miodowym lub ciemnobrązowym, dość twarda i zatykająca przewody słuchowe. Taka woskowina pojawia się u osób rasy białej i czarnej. Sucha woskowina jest typowa dla Indian oraz Azjatów. Duże ilości woskowiny mogą powodować głuchotę przewodzeniową. Woskowinę zmiękcza się przed usunięciem z ucha na kilka dni przed zabiegiem. Do rozmiękczenia woskowiny służy oliwa z oliwek. Można to też zrobić roztworem sody. Niejedna osoba doceni takie proste, domowe środki i chętnie będzie się nimi posługiwała. Podsumowując, woskowina dla człowieka w średnim wieku nie jest szkodliwa, ale jeśli jest jej dużo, to lepiej ją usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *