18 kwietnia 2024

Dieta Dąbrowskiej – kto może na niej skorzystać?

2 min read
Dieta Dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej, nazywana również postem czy detoksem, to forma celowej głodówki. Plan posiłków opiera się na warzywach i owocach, restrykcje dotyczą również kaloryczności dań i metod obróbki. Na czym dokładnie polega ta dieta i czy każdy może się na nią zdecydować? O tym w niniejszym artykule.

Dieta Dąbrowskiej – na czym polega?

Dieta Dąbrowskiej wzbudza tyle samo zainteresowania i zachwytów, co kontrowersji. Zwolennicy mówią o tym, że przybyło im energii i zredukowali tkankę tłuszczową, przeciwnicy przestrzegają przed efektem jojo i zbyt niską podażą energii.

Czym jest Dieta Dąbrowskiej? To właściwie niskokaloryczny post, który bazuje na surowych niskoskrobiowych warzywach oraz niskocukrowych owocach. Jego pomysłodawczynią jest dr Ewa Dąbrowska – doktor nauk medycznych, która przez wiele lat była adiunktką w Akademii Medycznej w Gdańsku.

Autorka poleca swoją dietę osobom, które zmagają się z rozmaitymi dolegliwościami m.in. ze strony układu pokarmowego, hormonalnymi, niską odpornością czy schorzeniami neurologicznymi, a także pacjentom zmagającym się z otyłością bądź nadwagą. W menu diety Dąbrowskiej znajdują się takie produkty jak:

  • korzenie (marchew, seler, burak, pietruszka, rzodkiew),
  • cebule (por, cebula, czosnek),
  • warzywa kapustne (jarmuż, kapusta biała, czerwona, pekińska, kalafior, brokuł, kiełki),
  • psiankowate (pomidory, papryka),
  • liściaste (m.in. sałata masłowa, roszponka, rukola, zioła),
  • dyniowate (kabaczek, cukinia, dynia),
  • jabłka,
  • cytryny,
  • grejpfruty,
  • owoce jagodowe.

Powyższe produkty występują w formie rozmaitych, surowych sałatek lub zielonych niepasteryzowanych soków. Pacjenci spożywają maksymalnie 3 posiłki dziennie, o kaloryczności nieprzekraczającej 800.

W diecie Dąbrowskiej dochodzi do tzw. odżywiania wewnętrznego (autofagii). Jak możemy przeczytać na stronie instytutu Ewy Dąbrowskiej: „(…) następuje zamiana zwyrodniałych elementów komórek na glukozę, niezbędną dla funkcjonowania mózgu i serca, której dowóz w czasie postu jest znikomy. Jednocześnie te chore i zniszczone struktury są odzyskiwane w procesie recyklingu i służą do odbudowy nowych i zdrowych komórek”.

Jakie są przeciwskazania do przejścia na dietę Dąbrowskiej?

Spożywając jedynie 800 kcal dziennie jesteśmy w dużym deficycie kalorycznym, dodatkowo dieta Dąbrowskiej zawiera niewiele białka, co może skutkować utratą nie tylko tkanki tłuszczowej, ale również mięśniowej. Dieta Dąbrowskiej nie może być stosowana przez kobiety w ciąży czy karmiące piersią, a także osoby aktywne fizycznie. Chorzy powinni skonsultować jadłospis z lekarzem prowadzącym.

Dieta Dąbrowskiej w formie cateringu dietetycznego? Poznaj ofertę Fit-Body

Chciałbyś wypróbować dietę Dąbrowskiej? Fit-Body (fit-body.com.pl) jest jednym z nielicznych cateringów w Polsce, który oferuje certyfikowany post w formie diety pudełkowej. Nie musisz zastanawiać się, czy dobrze poznałeś zasady diety – wystarczy, że zamówisz gotowy pakiet, a kurier dostarczy Ci świeże posiłki na cały dzień. Sprawdź szczegóły oferty już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *