20 lipca 2024

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

2 min read

Styl skandynawski zawitał w wielu mieszkaniach w naszych kraju. Jego popularność wynika z tego, że odznacza się on minimalizmem i nowoczesnością, a zarazem jest bardzo funkcjonalny i przytulny. Styl ten wywodzi się z państw północnoeuropejskich. Czym się dokładnie charakteryzuje?

Główne cechy stylu skandynawskiego

  • Naturalne materiały – urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim, należy sięgać przede wszystkim po drewno i kamień.
  • Jasna kolorystyka – podstawą są jasne kolory, będące tłem do wyrazistych dodatków. W tym stylu wykorzystuje się biel, beż, odcienie szarości.
  • Ciekawe wzory – charakteru nadają mu geometryczne wzory w intensywnych barwach.
  • Tkaniny- królują naturalne materiały, czyli: len, bawełna, juta.
  • Ergonomiczne kształty – meble w stylu skandynawskim są praktyczne i funkcjonalne, dzięki nim w domu panuje ład i porządek.
  • Niebanalne dodatk i- surowe wnętrze uzupełniane jest różnymi praktycznymi dodatkami.

Biel, czyli kolor bazowy stylu skandynawskiego

Podstawą kolorystyki w tym stylu jest biel, nie zależnie od jego odmiany, pojawia się ona zawsze. W tego rodzaju aranżacji ważną rolę odgrywa światło. Urządzając wnętrze w tymże stylu, należy pomalować ściany i sufit na kolor biały. Okna także warto wybrać w takim kolorze. Jeśli chodzi o podłogę, powinna być wykonana z jasnego albo bielonego drewna. Zmieniając wnętrze na styl skandynawski, można także ją pomalować na kolor biały.

Materiały oraz tkaniny wykorzystywane w stylu skandynawskim

Pomieszczenia w stylu skandynawskim powinny być przede wszystkim jasne i pełne światła, takie wnętrza preferują naturalne materiały. To styl subtelny, klimatyczny i wyjątkowo przestronny. Urządzając dom warto podkreślić naturalność całej kompozycji. Skandynawskie mieszkania charakteryzują się sporą ilością elementów wykonanych z naturalnego drewna. Takie dodatki ocieplają wnętrze, warto więc wybrać takie tkaniny jak bawełna, len, juta czy też narzuty oraz pledy z grubym splotem. Dodatki nie tylko doskonale się prezentują, ale są też funkcjonalne. Mieszkania z takimi elementami są stylowe, a cała aranżacja tworzy spójną całość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *