20 lipca 2024

Czas na złożenie deklaracji podatkowych – do kiedy musisz wysłać PIT-37 do Urzędu Skarbowego?

2 min read
pit 2021 program

Początek roku to dla większości z nas czas na składanie rocznych rozliczeń podatkowych. Warto pamiętać o obowiązujących terminach, aby nie spóźnić się z wysłaniem deklaracji. Kara, za niezłożenie PIT-u w terminie jest bowiem wysoka. Grozić może kara grzywny, lub pozbawienia wolności. Sprawdź, jakie terminy podatkowe Ciebie obejmują, aby złożyć deklarację w terminie.

Najpierw PIT od płatnika

Zanim sami rozliczymy się z fiskusem musimy otrzymać dokument PIT-11 od swojego płatnika. Najczęściej będzie to nasz pracodawca, zleceniodawca, lub organ emerytalno-rentowy. Płatników, przy przekazywaniu PIT-11 obowiązują dwa terminy. Pierwszy z nich, to czas na wysłanie deklaracji do Urzędu Skarbowego. Musi to nastąpić do 31 stycznia 2022 roku. Przekazanie deklaracji podatkowych podatnikom powinno mieć miejsce do 28 lutego 2022 roku.

Wszystko o PIT-37, czyli do kiedy rozliczają się pracownicy

PIT-37 to najpopularniejsza deklaracja podatkowa w Polsce. Składają ją podatnicy, za których zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku odprowadzał płatnik. Do jej złożenia zobowiązani są wszyscy zatrudnieni na podstawie umów o pracę, a także cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło). Także osoby otrzymujące świadczenia z ZUS są zobowiązane do wysłania deklaracji PIT-37.

Do kiedy należy wysłać deklarację PIT-37?

Co do zasady termin na złożenie deklaracji PIT-37 powinien upłynąć 30 kwietnia. W tym roku, w związku z tym, że tym dniem jest sobota, termin został wydłużony do 2 maja. Warto jednak zrobić to zdecydowanie szybciej i nie zostawiać rozliczenia na ostatnią chwilę.

Jak się rozliczyć?

Co roku rozliczenie PIT-u nastręcza wielu problemów i nerwów. Błąd, przy wyliczeniach w deklaracji może nas wiele kosztować. Ponadto, prawo podatkowe nieustannie się zmienia, co sprawia, że nawet księgowi zadają sobie wiele trudu, aby sporządzić prawidłowe deklaracje. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja deklaracja zostanie dobrze sporządzona, warto skorzystać z gotowych programów do rozliczeń w internecie. Rozliczając pit 2021 program samodzielnie oblicza należny podatek, a także wysokość ewentualnego zwrotu lub dopłaty. To popularna i sprawdzona metoda rozliczeń, która pozwala na uniknięcie wielu błędów.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Aby rozliczyć pit 2021 program będzie potrzebował informacji, które znajdują się na deklaracji PIT-11. Jeżeli w roku 2021 byłeś zatrudniony  lub świadczyłeś zlecenie w kilku miejscach, należy przygotować wszystkie deklaracje, które otrzymałeś. Jeżeli wypłacone były np. zasiłek chorobowy, opiekuńczy, emerytura lub renta, prawdopodobnie otrzymasz także PIT-11 z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *