26 maja 2024

Co to są szafy podstawowe i kapsułowe?

3 min read

Zapewne szykując się rano do pracy lub szkoły, chciałabyś nie myśleć o tym co powinnaś tego dnia założyć. Istnieją szafy podstawowe, które zna każda kobieta i szafy kapsułowe. Termin ten został wymyślony przez Susie Faux, właścicielkę londyńskiego butiku „Wardrobe” w latach 1970. Metoda ta pozwala nam na zgromadzenie kilku kompletów ubrań na każdy sezon. Według Susie Faux szafa kapsułowa powinna zawierać kilka niezbędnych kompletów odzieży, które nie wychodzą z mody, takich jak spódnice, spodnie i płaszcze. Te elementy ubioru można następnie uzupełniać o dodatki modne w danym sezonie. Ale jaka jest różnica między szafą kapsułową a podstawową?
Podstawowa szafa to zwykłe ubrania wymieniane co kilka sezonów, a każdy ma je w swoim własnym stylu. Zastanów się, gdzie i jak spędzasz większość czasu. Na przykład, powiedzmy, że pracujesz w biurze, w którym obowiązuje dress code. Oznacza to, że większość rzeczy w Twojej szafie powinna być elegancka, schludna i akceptowalna w miejscu pracy. Jeśli jesteś gospodynią domową i nosisz dżinsy, T-shirty, kurtki i koszule w stylu casual, to będą one stanowić idealną podstawę Twojej podstawowej garderoby. Powinny to być rzeczy o prostym, lakonicznym kroju, bez nadmiernego wystroju i detali. Bardzo ważna jest jakość materiałów, z których ubrania są wykonane, bo będą one służyć na długi czas.
Najlepiej byłoby posiadać każdą część ubrania np. golf, top, koszula, T-shirt, dżinsy, żakiet itd. ponieważ wtedy jeszcze prościej jest dopasować spójny komplet. Najlepiej jakby nakrycia wierzchnie były większe, nie stanowiłoby to problemu gdyby np. koszula była luźniejsza, dzięki temu nie skończymy z pogniecionym ubraniem.
Wskazane jest, aby unikać mniej istotnych trendów dotyczących np. jednego, konkretnego wzoru, ale zaopatrzać się w ubrania o popularnym kroju, który będzie trendem przez lata.
Zasady tworzenia szafy kapsułowej
– Wybierz schemat kolorów, który pasuje do Twoich upodobań.
– Zastanów się nad kształtem swojego ciała i stylem, który do niego pasuje
– Zastanów się nad swoją cerą, czy jest ciemna czy jasna oraz kształtem twarzy.
– Wybierz dla siebie klasyczne kształty i wzory ubrań
– Wybieraj tkaniny i marki wysokiej jakości.
Zajmijmy się teraz szafą kapsułową!
Zadaniem szafy kapsułowej jest dopasowanie Twojego wyglądu do różnych okresów i wydarzeń w Twoim życiu. Kapsuły są tworzone do relaksu, randek, wieczorów, spacerów, uprawiania sportu, oglądania seriali itp. To samo można umieścić w kilku kapsułach lub w jednej. Podstawowa garderoba jest w rzeczywistości jedną z największych kapsuł, ale nie jest ona definiowana przez konkretny obszar, ale ogólnie przez styl życia. Nie kupuj ubrań specjalnie dla danej kapsuły, tylko po to, aby je mieć, jeśli nie są dla ciebie zbyt istotne, i jeśli nie będziesz ich często nosić. Na przykład nie musisz kupować 5 sukienek wieczorowych w sezonie, jeśli rzadko wychodzisz. Skompletuj podstawową garderobę, która Ci odpowiada, a następnie możesz zabrać się za kolejne mniejsze kapsuły.
Pamiętaj o najważniejszym. Podczas kupowania ubrań nie kieruj się kapsułkami czy tym co musisz mieć według tego jak ubierają się Twoje przyjaciółki. Pamiętaj, że jesteś piękną kobietą, a rzeczy są tylko dodatkiem, które czynią cię jeszcze bardziej atrakcyjnym. Kupuj i noś rzeczy, które kochasz w pierwszej kolejności.
Szafa kapsułowa dla mężczyzn?
Tak, z pewnością nie sądzisz, iż kompletując szafę kapsułową możesz zapomnieć o swoim partnerze. To jest kolejny temat, który warto przestudiować w sposób dość szczegółowy. Dopasowując swoją szafę kapsułową najlepiej było by gdybyś zrobiła to również w porozumieniu ze swoim chłopakiem czy mężem. Skoro biegacie razem, ćwiczycie razem na siłowni, albo spędzacie wieczory w eleganckich restauracjach dobrym pomysłem było by gdyby wszystkie elementy Waszego ubioru do siebie pasowały. Smoking oraz czarna, zmysłowa suknia z długimi rękawiczkami w stylu Holywood? Jak najbardziej. To wszystko musicie razem zaplanować.
Przekonaj swojego mężczyznę, że dopasowanie jego szafy kapsułowej do Twojego gustu, może pomóc Wam w niejednej sytuacji i razem będziecie w każdej sytuacji tworzyć dobraną parę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *