20 lipca 2024

Co świadczy o tym, że mamy do czynienia z osobą toksyczną?

3 min read

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby toksyczne. Odbierają nam one energię, psują humor i sprawiają, że widzimy świat w pesymistycznych barwach. Warto nauczyć się rozpoznawać takie osoby, by w miarę możliwości móc ich unikać.

Po spotkaniu z osobą toksyczną czujesz się źle

Osoby toksyczne w pewien sposób niszczą naszą psychikę i osłabiają pewność siebie. Bardzo łatwo je poznać właśnie po tym, że spotkania z nimi psują nastrój. Bywa tak, że cieszymy się na kogoś przyjście a po wyjściu tej osoby jesteśmy rozdrażnieni, smutni a jedyna pozytywna rzecz to ulga, że dana osoba już sobie poszła. Osoby toksyczne bardzo często stosują bierną agresję, mają specyficzny sposób rozmowy, który psuje nasze samopoczucie.

Osoba toksyczna często krytykuje

Osoby toksyczne mają dużą skłonność do krytykowania innych i w ten sposób podnoszą swoją wartość. Robią to niejako celowo. Zaniżają wartość drugiej osoby, by jako przeciwwagę pokazać siebie jako kogoś lepszego. Próbują więc budować swoją wartość kosztem drugiej osoby.

Ludzie toksyczni są despotyczni i dominujący

Takie osoby dążą do tego aby wszystko było takie, jak oni chcą. Są niezdolni do kompromisów, które postrzegają jako przejaw słabości. Osoba toksyczna jest zwykle bardzo zamknięta i nietolerancyjna. Nie jest w stanie zaakceptować, że można coś zrobić inaczej niż ona robi. Boi się testować sposoby innych osób w obawie, że okaże się, że ktoś robi coś lepiej od niej.

Agresywny język

Osoby toksyczne rozmawiają i zadają pytania poprzez ukrytą agresję. Mają skłonność do zarzucania innym histerii czy udawania. Wyobraź sobie, że taka osoba zapytała cię, co u ciebie słychać. Opowiadasz więc o chorobie dziecka i wizycie u lekarza. W reakcji dowiadujesz się, że histeryzujesz i przesadzasz. Twoje samopoczucie szybko spada, bo nie dość, że nie znajdujesz zrozumienia to jeszcze czujesz się, jakbyś robiła coś źle i była nie do końca rozsądna.

Toksyczni ludzie dużo narzekają i marudzą

Psychologowie zwracają uwagę, że toksyczni są ci ludzie, którzy czują się źle. Zwykle coś im w życiu idzie nie po myśli i są sfrustrowani. Dla takich osób nikt ani nic nie jest wystarczająco dobre. Pytasz taką koleżankę o wymarzony piekarnik, który sobie wreszcie kupiła a ona odpowiada, że za długo się nagrzewa, jest za mały i był za drogi. Pytasz jak udało się przyjęcie komunijne jej dziecka a ona odpowiada, że jedzenie było niedobre, porcje za małe a goście dali nietrafione prezenty. I tak jest ze wszystkim. Osobie toksycznej trudno jest dogodzić.

Nie licz na zrozumienie ze strony osoby toksycznej

Gdy masz toksyczną koleżankę i poczujesz potrzebę by się wyżalić zapomnij o tym, że cię zrozumie. Z dużym prawdopodobieństwem zbagatelizuje twoje problemy, powie ci, że to twoja wina a w ogóle twoje sprawy to nic w porównaniu z jej wyjątkowo trudnym położeniem. Takie osoby są przekonane, że tylko one mają pod górę, przydarzające się trudności są niezawinione a inni nic nie robią i mają beztroskie życie.

Brak szacunku do innych

Osoby toksyczne zwykle nie szanują innych ludzi. Nikogo nie lubią oraz wmawiają sobie, że nikogo nie potrzebują. Źle też rozumieją pojęcie asertywności. Same odmawiają innym bardzo często i jednocześnie nie respektują granic innych osób. Bardzo często towarzyszy im postawa egoistyczna. Uważają, że im należy się wiele natomiast one same nie czują się w obowiązku by coś ułatwiać innym ludziom.

Nie przyznają się do błędów

Ludziom toksycznym brakuje dystansu do siebie w związku z czym mają problem z przyznaniem się do błędu. Traktują coś takiego bardzo osobiście i w kategorii porażki. Taką osobę łatwo poznasz po tym, że uparcie trzyma się swojej wersji choćby wszystkie okoliczności potwierdzały, że popełniła błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *