18 kwietnia 2024

Choroby brudnych rąk

3 min read

Choć chorobom brudnych rąk łatwo zapobiegać, myjąc po prostu ręce, każdego dnia miliony ludzi na całym świecie boryka się z ich konsekwencjami. Do zakażenia dochodzi, gdy wkładając brudne palce do buzi, do naszego układu pokarmowego dostają się różnego rodzaju wirusy, bakterie i pasożyty. Dlatego wystarczy chwila nieuwagi np. oblizanie palców czy zjedzenie nieumytego owocu, a przykre dolegliwości mogą być kwestią czasu. Najlepszą profilaktyką jest higiena rąk, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które świat poznają gównie zmysłem dotyku i smaku.

Na co cierpimy z powodu brudnych rąk?

Do najczęstszych dolegliwości spowodowanych chorobami brudnych rąk zaliczamy:

  • zatrucia pokarmowe – na brudnych rękach przenoszą się bakterie typu Shigella lub Escherichia cola, które mogą powodować m.in. czerwonkę. Towarzyszą jej silny ból brzucha oraz biegunki z domieszką krwi. Inną chorobą pokarmową jest bardzo popularna salmonella. Jest ona wynikiem zjedzenia pokarmu skażonego bakterią Salmonelli enterica, np. jajka, majonezu lub słodkich kremów.
  • zakażenia wirusowe – przyniesione na rękach z autobusu lub ze szkoły powodują głównie dolegliwości jelitowo-żołądkowe wraz z wymiotami i biegunkami. Kolejnym groźnym wirusem jest wirus zapalenia wątroby typu A odpowiadający za żółtaczkę pokarmową. Towarzyszą jej gorączka, biegunka, bóle brzucha i zażółcenie skóry.
  • choroby wywołane pasożytami – głównymi ofiarami pasożytów są małe dzieci, gdyż zarówno jaja owsików, glist czy lamblii można znaleźć w większości piaskownic i na plaży. Z kolei jedząc owoce prosto z krzaka jak maliny czy jagody, narażamy się na zarażenie tasiemcem, w wyniku czego dochodzi do biegunek i rozległych boleści żołądkowych. Dodatkowo pasożyty podbierają substancje odżywcze i zatruwają organizm.
  • infekcje oddechowe – mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że brudne ręce mogą przenosić gronkowca złocistego lub pałeczki Klebsiella, które są przyczyną m.in. zapalenia płuc. Z kolei różnego rodzaju grzyby jak kropidlak mogą wywołać grzybicę płuc lub astmę oskrzelową. Popularny wirus grypy, który czeka na poręczy lub sklepowej klamce, również w łatwy sposób może nas zaatakować, jeśli nie umyjemy rąk po zetknięciu z brudną powierzchnią.
  • afty – szczególnie atakują one ząbkujące dzieci, gdyż ich dziąsła są wtedy rozpulchnione i podatne na działanie bakterii. Wystarczy brudny lub oblizany przez mamę smoczek i stan zapalny gotowy.

Jak zapobiegać chorobom brudnych rąk?

Mycie i jeszcze raz mycie rąk

Prozaiczna czynność, jaką jest mycie rąk, w wielu przypadkach wystarcza, by uchronić nas przed wieloma niebezpiecznymi chorobami. Jedyne czego potrzebujemy to dostępu do czystej, bieżącej wody i mydła. Choć dla wielu osób czynność ta wydaje się bardzo szybka i błaha, niewielu z nas prawidłowo to robi. Warto zapamiętać, że prawidłowe mycie trwa minimum 30 sekund w ciepłej wodzie. Kiedy zatem powinniśmy myć ręce? Przede wszystkim zawsze, gdy są brudne, po wizycie w toalecie, zabawą ze zwierzętami, podróżami komunikacją miejską i kontakcie z chorą osobą. Gdy kichamy lub zmieniamy np. pieluszkę dziecku, również konieczne jest skorzystanie z wody i mydła. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Kiedy brak wody

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy nie mamy dostępu do wody. Warto zaopatrzyć się na wypadek takiego zdarzenia w żel lub chusteczki antybakteryjne. W ten sposób usuniemy z rąk większość bakterii oraz wirusów.

Czyste owoce i warzywa

W przypadku owoców i warzyw zwykłe mycie pod bieżącą wodą nie wystarcza. By usunąć brud oraz pasożyty i ich jaja, należy użyć roztworu octu i wody, a potem zamoczyć w nim na około 15 minut produkty. Po tym czasie wystarczy już zwykłe płukanie i można zajadać się do woli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *