19 czerwca 2024

Być przedsiębiorczym studentem

3 min read

Studia to czas gdy większość walczy z brakiem pieniędzy, poszukiwanie rozwiązań problemu braku pieniędzy na studiach to doskonały temat do wielu dyskusji.
Studia to dla większości najfajniejszy okres życia, te codzienne melanże i spotkania ze znajomymi w różnych celach oraz początki samodzielnego życia bywają najlepszymi przygodami. Studia to także dobry okres na rozpoczęcia swojej kariery w biznesie. Obecnie na rynku są bardzo duże wymagania jeśli chodzi o lepsze stanowiska pracy, bardzo często wymagane są kwalifikacje, staż i młody wiek jednocześnie. Podczas studiów bardzo często spotykamy się z brakiem środków na rozrywkę czy nawet te ważniejsze potrzeby, warto jest się zastanowić nad tym co można zrobić aby z takim problemem się nie spotkać. Bardzo często o ile nie najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest po prostu znalezienie sobie pracy, warto jest korzystać z takiego rozwiązania szczególnie jeśli w przyszłości myśli się o zatrudnieniu na umowę, mając pewne doświadczenie i staż pracy mamy przewagę nad wieloma bezrobotnymi którzy mają jedynie wykształcenie wyższe lub jedynie staż pracy.

Świeży absolwent z dyplomem magistra z dobrej uczelni wraz z kilkuletnim stażem pracy to bardzo łakomy kąsek dla pracodawców. Nie każdy jednak jest zainteresowany pracą na pół etatu po studiach, takie rozwiązanie nie jest lekkie, strasznie ciężko bywa pogodzić naukę wraz z codzienną pracą tak więc można szukać innych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań mogą się okazać programy partnerskie takie jak FMGRUP czy AVON, jest bardzo wiele firm działających w podobny sposób, Praca taka polega na tym że sprzedajemy produkty pewnych firm w zamian za pewną część marży , największe zyski osiąga się gdy ma się wielu znajomych skłonnych kupić produkt, który my właśnie sprzedajemy.

Na programach partnerskich ciężko jest zarobić większy pieniądz ale warto się w to zaangażować jako dodatkowy grosz, kilka złotych zawsze może wpaść. Polski student jest bardzo sprytny, spotkałem się z bardzo oryginalnymi pomysłami takimi jak sprzedaż kanapek sprowadzanie sprzętu elektronicznego z zagranicy i odsprzedaż w kraju i wiele innych ciekawych pomysłów. Kolejnym rozwiązaniem dla tych najambitniejszych studentów jest założenie własnej działalności gospodarczej, studia to doskonały moment aby rozpocząć swoją przygodę z biznesem. Na większości polskich uczelni funkcjonują Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) dzięki którym można założyć biznes w minimalnym czasie z minimalnym ryzykiem i minimalnymi kosztami.

Zaletami korzystania z takich Inkubatorów są możliwości uzyskania pomocy formalnej, technicznej a nawet możliwość uzyskania własnego biura, po skończeniu studiów lub nawet wcześniej można się odłączyć od takiego inkubatora i rozwijać skrzydła na własny rachunek. Prowadzenie biznesu już na studiach jest bardzo dobrą rzeczą, zdobywamy doświadczenie bardzo wcześnie i jest to o wiele bezpieczniejsza opcja niż kiedykolwiek indziej. Akademickie inkubatory przedsiębiorczości wcielają w życie wiele projektów takich jak np. konkurs biznes planów dzięki którym ilość przedsiębiorstw w Polsce rośnie. Będąc studentem warto jest być kreatywnym i próbować jak najwięcej opcji szczególnie tych o niskim lub żadnym ryzyku. Przedsiębiorczy student to bogaty student.