19 kwietnia 2024

Wysłanie dziecka do żłobka

2 min read

Pójście do żłobka jest pierwszym, trudnym egzaminem zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Nowe środowisko, nowe twarze, a przede wszystkim rozstanie na kilka godzin z rodzicami to doświadczenia zupełnie nieznane maluchowi. Warto więc już nieco wcześniej oswajać dziecko z namiastką żłobkowego życia, a później wspierać je w osiąganiu sukcesów i pokonywaniu trudności. Jak to zrobić?

W żłobku znajdują się dzieci w wieku od kilku miesięcy do trzech lat. To tam więc odbywają się pierwsze rozstania maluchów z rodzicami, które nierzadko bywają trudne.

Aby oszczędzić dziecku płaczu i nadmiernej tęsknoty, stopniowo wprowadzajmy w jego życiu stan mamy nie ma, ale niedługo wróci. Mówiąc wprost – zapewnijmy maluchowi towarzystwo zaufanych osób, które zna i lubi, a sami znikajmy z pola widzenia. Najpierw na kilka minut, potem ten czas możemy wydłużać. W ten sposób dziecko oswoi się z myślą, że mamy może na chwilę nie być i nic złego się nie stanie. A my sprawdzimy, jak znosimy rozłąkę z naszym maluszkiem.

Żłobek to miejsce, gdzie dzieci powinny wykazać się umiejętnością reagowania na podstawowe polecenia. To niezbędne, by opiekunki mogły dać sobie radę z większą grupą maluchów. Warto więc wcześniej zachęcać dziecko do wykonywania prostych poleceń, najlepiej łącząc je z zabawą. Wtedy będą mu się pozytywnie kojarzyły i z większą chęcią podporządkuje się im w żłobku.

Maluchy w tym wieku chętnie korzystają z drzemek w ciągu dnia, dlatego w żłobku przewidziana jest pora na leżakowanie. Na kilka dni lub tygodni przed pierwszym dniem w placówce zacznijmy więc modyfikować porę snu smyka, aby dopasować ją do godziny leżakowania w żłobku. Dzięki temu maluch chętniej zaśnie i nie będzie przeszkadzał innym dzieciom w drzemce.

Jeśli nie ma u nas zwyczaju czytania bajek przed snem, teraz jest dobry moment na jego wprowadzenie. Możemy kupić nowe książeczki lub odkopać swoje stare bajki z dzieciństwa – w żłobku na pewno będą i starsze książeczki, i te obecnie modne. Dziecko przyzwyczai się do tego rytuału i kiedy w żłobku pani opiekunka wyciągnie bajkę i zacznie czytać, maluch będzie wiedział, jak się zachować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *